LANGUAGE

"Biz Çanakkale’ye bir darülfünun gömdük"

Üniversitemizde “18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma ve Anlama” Konferansı düzenlendi. Enstitüler Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Hasan Çiftci, Prof. Dr. Hakan Olgun ile Prof. Dr. Ramazan Solmaz, öğrenciler ve akademisyenler katıldı. Konferansın konuşmacısı ise İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kerim Buladı oldu.

Üniversitemiz Kıraat İlmi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğr. Gör. İsmail Kaya’nın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan konferans, İstanbul Üniversitesi Kur'an-ı Kerim Okuma ve Kıraat İlmi Ana Bilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Kerim Buladı’nın sunumu ile devam etti.

“Tarihin en trajik savaşları arasında gösterilen Çanakkale’de Bir darülfünun şehit olmuştu” diyen Prof. Dr. Buladı, “Anadolu’nun dört bir yanındaki pek çok lise de iki yıl boyunca mezun veremedi. Çoğu lise en yaşlı öğretmenleri ve en küçük çocuklarıyla eğitime devam etti. Geriye kalanlar 1915’te üniformalarını giyerek ağabeylerinin ardından cepheye katıldı ve büyük çoğunluğu geri dönemedi. Çanakkale bir devrin sonlandığı yerdir. Vatanı için can veren şehitlerimizin yattığı yerdir. Çanakkale; milletimizin birlik ve beraberlik duygusunun ebediyete kadar yok olmayacağının anıtıdır. Milletimizin birlik ve beraberlik ruhunu burada bir kez daha yaşamak ve bunu mümkün olduğunca gelecek nesillere aktaran bir yerdir” dedi.

"İman Gücünü En Üst Safhada Olduğu Bir Destandır"

Prof. Dr. Kerim Buladı, “Çanakkale Zaferi, şehitlerimizin imkânsızı başardığı, vatan sevgisini ve iman gücünü en üst safhada ortaya koyduğu bir destandır. Bu destanın her satırında insanlık onuru vardır. Vatan topraklarını korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerimiz, devletimizin varlığının, birlik ve beraberliğinin güvencesi olarak sonsuza kadar milletimizin gönlünde yaşamaya devam edecektir. Çanakkale savaşının bize büyük bir bedeli olmuştur. Ancak bu günkü bağımsız devletimizi Çanakkale’de ayağa kaldırdığımız işte o imana işte o ruha, işte o azme borçluyuz” şeklinde sözlerini noktaladı.