ARA
LANGUAGE

HABERLER

“2021 Bingöl Kardeşlik Yılı: Bağımlılıkla Mücadele Kardeşliği Programı” Gerçekleştirildi

Bingöl Valiliği, Bingöl Belediyesi ve Üniversitemizin yürütmüş olduğu “2021 Bingöl Kardeşlik Yılı” etkinlikleri çerçevesinde “Bağımlılıkla Mücadele Kardeşliği” başlıklı program 31 Mart Çarşamba günü Bingöl Üniversitesi tarafından çevrim içi olarak düzenlendi.

“Bağımlılıkla Mücadele Kardeşliği” başlıklı programa Türkiye Yeşilay Cemiyeti Bingöl Şube Sekreteri aynı zamanda Üniversitemiz Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Bayram Yurt, ‘Teknoloji Bağımlılığı’ çalışmasıyla katıldı.

Dr. Öğr. Üyesi Yurt, bağımlılığın çok geniş bir alan olduğunu savunarak “Bağımlılık kişilik ve davranış olarak ele alınıyor. Biz daha çok bağımlı davranış üzerinde duruyoruz. Yani tütün, sigara, alkol, kumar, madde bağımlılığı ve teknoloji bağımlılığı. Bağımlılık genel olarak ‘bir şeye aşırı bağlanma’ şeklinde tanımlanabilir” diye konuştu.

“Dijital Yerliler Zamanını Çok İyi Değerlendirmelidir”

Teknoloji bağımlılığını, “kişinin kullandığı bir nesne veya yaptığı bir eylem üzerinde kontrolünü kaybetmesi” olarak tanımlayan Dr. Öğr. Üyesi Yurt, günümüzün en büyük bağımlılık çeşitlerinden birisinin teknoloji bağımlılığı olduğunu belirtti.

Özellikle teknoloji ile birlikte anılan ve dijital yerli olarak tanımlanan gençlere seslenen Yurt, "En kıymetli sermayemiz zamandır. Bunun değerinin iyi bilinmesi ve boşa zaman geçirilmemesi gerekir. Teknolojiye bağlanan kişiler ondan kolay kolay vazgeçemiyorsa yapılması gereken en önemli şey o işe merak duymamak ve zaman ayırmamaktır" ifadesini kullandı.

“Bağımlılıkla Mücadelede Maneviyat Çok Önemlidir”

Teknoloji bağımlılığının bireyin manevi gelişimine de zarar verebileceğini aktaran Dr. Yurt, “Gerçek hayattan uzaklaşmak ve sanal hayatı, hayatın merkezine koymak bazı zararları beraberinde getirmektedir. Ayrıca değerlerin zarar görmesi, aile ilişkilerinin zarar görmesi, yalnızlık duygusunun artması ve gerçek ilişkilere ihtiyaç duyulmaması gibi zararlar gözüküyorsa manevi gelişim zarar görüyor demektir ve bu durumda teknolojinin kötüye kullanımından bahsedilebilir. Hayatımızdaki gerçekler yerini sanallığa bıraktıkça, anı yaşama isteğimizi kaybederiz” şeklinde konuştu.

Gençleri bağımlılıktan koruma konusunda en önemli etkenin aile ve arkadaşlar olduğunu ifade eden Dr. Yurt, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bilinçli ebeveynler, erken yaşlardan itibaren sergileyecekleri doğru yaklaşımlarla çocuklarını zararlı alışkanlıklardan koruyabilirler.”