ARA
LANGUAGE

HABERLER

3. Geleneksel Bingöl Bal Yarışması’nın Sonuçları Açıklandı

Kalkınma ve İhtisaslaşma Programı kapsamında pilot olarak seçilen Bingöl Üniversitesi’nde düzenlenen 3. Geleneksel Bingöl Bal Yarışması’nda dereceye girenlerin isimleri açıklandı.

Covid-19 pandemisi nedeniyle yarışmacıların katılmadığı 3. Geleneksel Bingöl Bal Yarışması, üniversitemizin senato salonunda gerçekleştirildi. Üniversitemiz ile Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen programa Bingöl Valisi Sayın Kadir Ekinci, Bingöl Belediye Başkanı Sayın Erdal Arıkan, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Çifci, Prof. Dr. Ramazan Solmaz, Prof. Dr. İbrahim Yasin Erdoğan, Genel Sekreter Öğr. Gör. Mesud Öğmen ve Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer katıldı. Vali Ekinci konuşmasında, “Bingöl balına yaptığı katkılardan dolayı Belediye Başkanı Erdal Arıkan’a, Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak’a, üniversite çalışanlarına ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bingöl balının bilinirliğini artırmak, balın sadece Bingöl’de değil ülke genelinde hatta uluslararası alanda tanıtımını yapmak bir vazifedir. Bunun için hem üreticiler hem de tüm Bingöllüler taşın altına elini koymaktadır. Bunun neticesinden uluslararası yarışmalarda Bingöl balı her zaman ilk üçte yer almıştır. Sonuç olarak Bingöl’ü ‘Bal Şehri’ olarak tanıtmanın gayretindeyiz.” dedi. Bingöl Belediye Başkanı Sayın Erdal Arıkan konuşmasında, “Üniversitemizin bal çalışmaları bizi gururlandırdı. Bingöl balının tanıtımı ve markalaşması konusunda gelmiş olduğu aşama arıcılarımıza ve ilimize çok ciddi katkılar sağlayacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak konuşmasında, “3. Geleneksel Bal Yarışmasının artık bir yola girdi ve bundan sonra bu tür yarışmaların devam edecektir. Yarışma son derece titiz ve objektif olarak yürütüldü. Bingöl Üniversitesi olarak Bingöl balını ülkemize nasıl tanıtabiliriz, balın üretimini nasıl artırabiliriz, ülke pazarına nasıl sunabiliriz çabasındayız. Bunun için üniversite olarak her türlü çabayı göstermekteyiz.” dedi.

Bal Yarışması Birincisi Belli Oldu

Toplam 56 arıcının başvurduğu bal yarışmasında, bal numuneleri tamamen gizlilik, etik ve objektif kriterler çerçevesinde, standartlara uygun analizler ve duyusal testlere göre değerlendirildi. Programın sonunda bal yarışmasında dereceye giren isimler açıklandı. Yarışmanın birincisi Bingöl Genç İlçesi Geyikdere Köyü bölgesinden Ahmet Kanat, ikinci  Solhan Göksu Köyü bölgesinden Mehmet Yolcu ve üçüncü Kiğı Kerek deresi bölgesinden Arif Kale oldu. Yarışmada dereceye girenlere Covid-19 pandemisi için alınan önlemler çerçevesinde ileriki tarihlerde plaket takdimi yapılacaktır.