ARA
LANGUAGE

HABERLER

Akademik Yıl Açılışımızda Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın “Değişen Dünya, Gençlik ve Aile” Konferansı

Türkiye’nin yakından tanıdığı Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikolog Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Üniversitemizin 2019/2020 Akademik açılış yılı münasebeti ile Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezimizde “Değişen Dünya, Gençlik ve Aile” konulu bir konferans verdi.

Programa: Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikolog Nevzat Tarhan, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Hasan Çiftci, Prof. Dr. Ramazan Solmaz ile Prof. Dr. Abdullah Taşkesen, fakülte dekanlarımız, yüksekokul ve enstitü müdürlerimiz, kurum amirleri, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda selamlama konuşması yapan Bingöl Valisi Kadir Ekinci, tüm dünyada huzurun, barışın ve kardeşliğin tesisi için eğitime her zaman önem verilmesi gerektiğini ifade etti. Vali Ekinci, “Üniversitemiz 2007 yılında kurulmasına rağmen hem Bingöl hem de bölgesel kalkınma için çok önemli proje ve çalışmalar yürütüyor. Rektör Hocamıza şehrimize ve bölgemize bu güzel katkıları için çok teşekkür ediyorum. 2019-2020 Akademik yılında tüm akademik personelimiz ile öğrenci kardeşlerimize başarılar diliyorum. Yeni akademik yılınız hayırlı olsun” dedi.

Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan da 2019-2020 Akademik yılının hayırlı olmasını diledi. 

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak,  Bingöl Üniversitesinin her geçen gün büyüyüp geliştiğini ifade eden Prof. Dr. Çapak, “Öncelikle eğitim ve öğretim yılının Üniversitemize hayırlara vesile olmasını diliyorum. Üniversitemiz genç ve dinamik bir üniversite.  Yeni kurulan bir üniversite olmamıza rağmen gerek akademik açıdan gerekse fiziksel açıdan çok iyi mesafe katettik. 2007 yılından sonra kurulan üniversiteler arasında sıyrılan bir üniversite olduk. Pilot Üniversite ile üretilen projelerle ilimiz ve bölgesel kalkınma adında çok güzel projeler ürettik, üretmeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

Selamlama konuşmalarının ardından Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın “Değişen Dünya, Gençlik ve Aile” konferansına geçildi. Kürsüde konferansının sunumuna geçmeden önce Bingöl Üniversitesi’ndeki gelişimi gördükten sonra çok sevindiğini belirten Prof. Dr. Tarhan, “Sayın Rektörümüzü tebrik ediyorum” dedi.

“Aile Bütünlüğü İçin Rekabetçi Değil, Tamamlayıcı İlişki”

‘Değişen Dünya, Gençlik ve Aile' konulu konferansta Prof. Dr. Tarhan, önemli paylaşımlarda bulundu. Günümüzde insanlık tarihinde görülmemiş oranda benmerkezciliğin yaşandığını söyleyen Prof. Dr. Tarhan, pozitif psikolojinin mutsuzluk karşısında kurtuluş olarak görüldüğünü ifade etti. Eşlerin birbirlerini değiştirmeye çalışmamaları gerektiğini hatırlatan Tarhan, rekabetçi iletişimden ziyade tamamlayıcı ilişkinin ilke edinilmesi gerektiğini vurguladı.

“İnsanlık tarihinde görülmediği kadar çok benmerkezcilik yaşanıyor”

Bingöl Üniversitesi Psikoloji Kulübünün katkılarıyla, Bingöl Valiliği ve Belediye Başkanlığının desteğiyle Recep Tayip Erdoğan Kongre Merkezinde gerçekleştirilen konferansta konuşan Prof. Dr. Tarhan, ‘Değişen Dünya, Gençlik ve Aile' başlığında önemli paylaşımlarda bulundu. Günümüzde batının yaşadığı medeniyet krizine vurgu yapan Prof. Dr. Tarhan Kaliforniya sendromu ile batılıların hedonizm, egosantrizm, yalnızlık ve sonucunda da mutsuzluk yaşadığını söyledi. Duygusal çıkarlardan ziyade menfaatin ön plana çıktığı ilişkilerin gözlendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Tarhan, insanlık tarihinde olmadığı kadar günümüzde benmerkezciliğin arttığını kaydetti.

“Pozitif psikoloji mutsuzluk karşısında kurtuluş olarak görülüyor”

Dünyada artan mutsuzluk karşısında bilim dünyasının bir arayış içerisinde olduğunu belirten Prof. Dr. Tarhan bilim insanlarının son zamanlarda pozitif psikolojiyi çok konuştuğunu ifade etti. Prof. Dr. Tarhan şu ifadeleri kullandı:

“Pozitif psikoloji bir kurtuluş olarak görülüyor. Mutsuzluk karşısında bu bilim geliştiriliyor. Pozitif psikoloji polyanacılık değil. Normal psikoloji, eksiyi sıfıra getiriyor. Pozitif psikoloji ise artıya çıkarıyor. Olaylara pozitif bakma, anlam katabilme ve yorumlama beceresi kazandırıyor.”

“İyi bir liderlik için ilk önce kendinizin lideri olmayı başarmalısınız”

Psikiyatrik hastalıkların bir beyin hastalığı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Tarhan “Gez, toz, takma kafana, geçer” anlayışının doğru olmadığını söyledi. Tedavi edilmeyen psikiyatrik rahatsızlıkların evlilik ilişkilerini bozduğunu, aile yapısını olumsuz etkilediğini belirten Tarhan, aile bütünlüğünün sağlanmasına ilişkin şu uyarılarda bulundu: “İyi bir eş, baba, anne olmak; iyi iş insanı olmak kadar önemli. Aile canlıdır. Birey önce kendi kendinin lideri olmayı başarabilmeli. Kendinin lideri olamayan ne iş yerinin, ne ailesinin, ne de beldesi, ülkesinin lideri olabilir.”

Kimi ailelerin ego savaşlarına yenik düştüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Tarhan, tarafların birbirlerini değiştirmeye çalışmalarının doğru olmadığını söyledi. Prof. Dr. Tarhan, “Çiftlerin benim ailem, senin ailen, benim param, senin paran gibi tartışmalardan uzak durması gerekir.  Tarafların karşılıklı adımlar atarak altın orta noktada buluşmayı başarabilmeliler. Taraflar yargılayıcı iletişimden uzak durarak, rekabetçi iletişimden ziyade tamamlayıcı ilişkiyi ilke edinmeli. Duygusal beceri, empati de çok önemli” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Tarhan,  ailelere sera çiçeği gibi çocuk yetiştirmeyin uyarısında da bulundu

“Acı, değiştiriyor, geliştiriyor” şeklinde sözlerini sürdüren Prof. Dr. Tarhan, şöyle devam etti: “Ormanlarda bulunan asırlık ağaçlara bakın. Göreceksiniz ki asırlık bu ağaçlar fırtınalara, sel, yağmur, rüzgârlara direnmiş ağaçlardır. Böylece uzunca yıllar ayakta kalabilmişlerdir. Günümüzün kimi aileleri çocuklarını sera çiçeği gibi yetiştirdiğine şahit oluyoruz. Bu tutum çocuklarımıza çok zarar verir. Çocuklarımızı konformist yetiştirmekten uzak duralım. Acı çekmek değişim, gelişimin bir parçası. Bu acılar çocukları geliştirecektir. Onlara yeteneklerini geliştirmek için fırsat tanıyalım. Çok müdahale etmeyelim.”

Aileyi yıkan ve ayakta tutan değerler

Günümüzde aileyi zayıflatan 3 hastalığın sekülarizm, sosyal anomi ve bireycilik olduğunu ifade eden Prof. Dr. Tarhan, aileyi bir arada tutan değerleri ise meşveret, eşitlik, özerklik, hakkaniyet, sevgi, adalet, saygı, güven, paylaşımcılık, maddi ve manevi kazanımlar olarak sıraladı. 

Yaklaşık bin kişinin dinlediği konferansın sonunda Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan okurlarına kitaplarını imzaladı. Kitapseverler Prof. Dr. Tarhan ile bol bol da fotoğraf çektirdi.