ARA
LANGUAGE

HABERLER

Bingöl Üniversitesi ile Fırat Kalkınma Ajansı İş Birliği ve Koordinasyon Toplantısı Online Olarak Gerçekleştirildi

Bingöl Üniversitesi ile Fırat Kalkınma Ajansı İş birliğini Geliştirme ve Koordinasyon Toplantısının birincisi, Covid-19 Pandemisi nedeni ile Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği, FKA Bingöl Yatırım Destek Ofisi, Pilot Üniversite Koordinasyon Merkez Birimi ile Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinatörlüğünde online olarak gerçekleştirildi.

Online (Zoom) ortamda gerçekleştirilen toplantıda, FKA Çalışma Programı, Sonuç Odaklı Programların (SOP) Üniversiteyle İlgili Faaliyetleri, Ajans Destekleri (MDP,SOGEP,FD,TD), DAP 2021 Çağrısı, Öncelikli İş birliği Alanları, Arıcılık Ürünlerinin Ticarileştirilmesi, Teknokent Kurulumu, Üniversitenin Yabancı Uyruklu Öğrencilerinin İlimizin İhracatına Katılımının Sağlanması, başlıklarında ajans destekleri hakkında bilgilendirilmeler ve olası iş birlikleri görüşüldü.

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıya; Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ve Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu’nun yanısıra FKA Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa Telimen, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları, Fakülte Dekanları, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokul Müdürleri, Araştırma Merkez Müdürleri ve Birim Koordinatörleri, İlgili bölüm başkanları, proje uzmanları ile ajans yetkilileri ve uzmanları katıldı.

Programın açılış konuşmasında söz alan FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Ajansın faaliyet gösterdiği Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinde üniversiteler ile yakın iş birliğinin bölgesel kalkınma açısından önemine değindi. Yoğunlu, Bingöl ilinde de Üniversite ile birlikte oldukça uyumlu bir şekilde çalıştıklarını, üniversitenin önceliklerine Ajans olarak ne şekilde katkı verilebileceği konusunda çalışmalar yürüttüklerini ve Ajansın ‘Sonuç Odaklı Programları’nda yer alan faaliyetlerin Üniversite iş birliği ile hayata geçirileceğini ifade etti. Bu iş birliği alanlarına kısaca değinen Yoğunlu, Bingöl’de bal ve diğer arı ürünlerinin markalaştırılmasına yönelik faaliyetler, Teknokent ve uluslararası öğrenci potansiyelinin ihracata yönelik değerlendirilmesi gibi konularda Üniversite ile birlikte iş birliği çalışmalarının yürütüleceğini belirtti. 

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak “Üniversitemizi Fırat Kalkınma Ajansı, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, TÜBİTAK ve diğer kurumlardan aldığımız destekler ile daha ileriye taşıma gayretindeyiz ve bu gayretlerimiz sonucunda da Teknoloji Transfer Ofisi onayı aldık ve kurmak için yakın zamanda çalışmalarımızı başlatacağız” dedi.

“Bu süreçte pilot üniversite olarak çok yol kat ettik” diye sözlerini sürdüren Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Çapak, “PİKOM tarafından üretilen ürünlerimizden somut veriler elde etmeye başladığımız bu süreçte, ürünlerimizi çeşitlendirmek ve satışını yapmak için Elazığ yolu üzerinde üniversitemiz bahçesinde Satış Ofisi projemiz var. Projemizi gerçekleştirirsek burada sadece arı ve arı ürünleri satışı değil, akademisyenlerimizin üzerinde çalıştığı farklı ürünlerin de satışını yapmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Akabinde program, FKA Bingöl YDO Koordinatörü İsa Telimen'in sunumu ile devam etti. Yapılan sunumda Ajansın 2020 yılındaki Sonuç Odaklı Programları ve Yerel Kalkınma Fırsatları hakkında bilgiler verildikten sonra Ajansın 2020 yılındaki Mali Destek Programı, Fizibilite Desteği Programı ve Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı ile ilgili bilgiler paylaşıldı.

Ajansın Bingöl Üniversitesi iş birliği ile yapılacak çalışmalarına da değinen Telimen, Ajansın ‘Sonuç Odaklı Programları’nda yer alan bal ve diğer arı ürünlerinin markalaştırılmasına yönelik faaliyetler, Teknokent ve uluslararası öğrenci potansiyelinin ihracata yönelik değerlendirilmesi başlıklarının tanıtımını gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen sunumdan sonra soru cevap kısmına geçildi ve yapılan öneriler değerlendirildi. Toplantı, bir sonraki adımda sonuç odaklı adımlar atmak ve yüz yüze gerçekleştirilmek üzere tamamlandı.