ARA
LANGUAGE

HABERLER

Dr. Cevdet Yılmaz: “Bingöl Üniversitesi Göğsümüzü Kabartan Örnek Bir Üniversite”

Bingöl Üniversitesi’nde düzenlenen hangar binası ve 50 daireli lojmanın açılış töreninde konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Cevdet Yılmaz, “Bingöl Üniversitesi, Bilimsel başarıda Türkiye’deki köklü üniversiteleri geride bırakan, yerel ve bölgesel kalkınmada öncü, göğsümüzü kabartan örnek bir üniversite” dedi.

Üniversitemiz tarafından yapımı tamamlanan hangar binası ve 50 daireli lojmanın açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Üniversitemiz kampüsünde düzenlenen törene AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Cevdet Yılmaz, Milletvekili Feyzi Berdibek, Vali Kadir Ekinci, Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, Eski Milletvekili Yusuf Coşkun, Belediye Başkan Vekili Sait Kolak, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Rektörümüze ve Ekibine Teşekkür Ediyorum

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Cevdet Yılmaz ise Bingöl Üniversitesi’nin gösterdiği başarı ile Bingöl’ün gururu haline geldiğinin altını çizdi. “Bugün üniversitemiz güzel bir açılış gerçekleştiriyoruz. Rabbim hayırlı mübarek eylesin” diye sözlerine devam eden Yılmaz, “Başta rektörümüz olmak üzere ekibine de teşekkür ediyorum. Elli yeni lojmanla birlikte üniversitemizin lojman sayısı 240’a çıkmış oldu. Nitelikli uzmanların buraya gelmesi için bu çok önemli. Üniversitemizin başarı sıralaması çok sevindirdi beni. Biz hükümet olarak batıda ne varsa doğuda da o olacak anlayışı ile hareket ettik. 81 ilimizde üniversite kurarken bazıları itiraz edip, bunlar tabela üniversitesi olacak dediler. O sözleri söyleyenleri Bingöl Üniversitesine davet ediyorum. Gelip tabela üniversitesi mi, bilim yuvası olan gerçek bir üniversite mi görsünler. Bingöl Üniversitesi göğsümüzü kabartan örnek bir üniversite. 16 bini aşkın öğrenci, binden fazla personeli var. Kütüphanesi ile sosyal alanı ile sportif alanları ile bilimsel başarısı ile kültürel ve entelektüel çalışmaları ile üniversitemiz kendini ispatlamış durumda. Huzurunuzda rektör hocamızın şahsına gerçekten şükranlarımı sunuyorum. Ankara’da bir milletvekili olarak, bu ilin bir temsilcisi olarak YÖK’ün objektif değerlere göre yaptığı analizlere göre üniversitemizin çok ön sıralarda olması çok önemli. Bırakın yeni kurulan üniversiteleri, köklü üniversiteleri geride bırakıyor. Yayın sayısında, araştırmalarda en ön sıralarda göğsümüzü kabartıyor. Allah sizden razı olsun Rektör Hocam. Emeği geçen tüm ekibinize teşekkür ediyorum. Zaten üniversitemiz pilot bir üniversite. Yerel ve bölgesel kalkınmada da öncü bir üniversite. Bu çerçevede de bal başta olmak üzere yöresel kaynakların değerlendirilmesinde çok önemli çalışmalar yürütüyor üniversitemiz. Laf üstüne laf koymakla bir şey olmuyor. Taş üstüne taş koymakla işler yürüyor” diye ifade etti.

Prof. Dr. Çapak: Biz Üniversitemizin Başarısı İçin Çalışmaya Devam Edeceğiz

Açılış programında konuşan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Üniversitemize kısa zaman zarfı içerisinde sayın bakanımız, milletvekilimiz, valimiz ve Bingöllülerin desteği ile çok güzel eserler kazandırdık. 3 buçuk yıl içerisinde 90 tane lojman, BESYO binası, yeni kütüphanemiz, Bingöl’ün belki de bölgenin en güzel ve en büyük kütüphanesini üniversitemize kazandırdık. Şimdi de 3 bin metrekarelik bir hangar ve 50 tane lojmanın açılışını yapıyoruz. Çok yakın zamanda bölgeye hitap edecek hayvan hastanemizin açılışını da yapacağız. 12 bin metrekarelik İlahiyat Fakültesi binamız da bitmek üzere, onun da açılışını yapmış olacağız. Kütüphane binasını yaparken Bingöl’ün en güzel binası diyordum artık İlahiyat Fakültesi için Bingöl’ün en güzel binası diyorum. Çünkü mimari olarak da, alan olarak da Bingöl’e kaliteli hizmet verecek bir bina oldu. Ormanlık alanın üniversitemize tahsisi, yol ve yeni nizamiye, Genç yolunda yapılan lojmanlar ve hocalarımız için ofisler, Ilıcalar’daki yatırımlarımız gibi güzel işler yaptık. Ayrıca diş hekimliği fakültesi, 60’tan fazla yeni bölüm ile program, BESYO, mimarlık, yüksek lisans ve doktora programları kazandırdık. Bazıları Türkiye’de ilk olarak açılan programlar. Üniversitemize katılan yeni programlar üniversitemize güç katan programlar. Türkiye’nin ilk ve tek Kıraat Enstitüsünü kurduk. Üniversitemizin bölgede sıçramasını sağlayan çalışmalar bunlar. Türkiye’deki sıralamada da üniversitemiz çok iyi bir yerde. Türkiye’deki 148 üniversite arasından 23’üncü sırada yer aldık. Pek çok köklü üniversiteyi geride bıraktık. Üniversitemize dair güzel duygular besleyen ve emek veren herkesin burada emeği var. Üniversite hepimizin. Bu şehir, bu ülke hepimizin. Ben ömrü üç bölüme ayırıyorum. Dün, bugün ve yarın. Dün geçti, yarın belli değil. Yaşanan an en önemli andır. Dolayısıyla her birimizin yaşadığı an en kıymetli andır. Biz bu düsturla çalıştık, çalışmaya devam da edeceğiz” diye konuştu.

Milletvekili Feyzi Berdibek, “Biz üniversitemizin bu kadar kısa sürede devasa bir kurum haline geleceğini düşünemezdik. Şimdi bakıyorum Türkiye’de 23’üncü sırada olmak kolay bir iş değil. 16 bin 500’den fazla öğrenci, dile kolay bu kadar kısa sürede böyle büyümek. Türkiye’nin en güzel kampüslerinden biri. Hem fiziki açıdan hem de bilimsel başarı açıdan çok güzel bir üniversitemiz var. Sayın Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak’ı tebrik ediyorum” dedi.

Bingöl Valisi Kadir Ekinci de “12 yıllık süre içerisinde bölgesinde ses getiren çalışmalara imza atan bir üniversitemiz var. Ben huzurlarınızda Sayın Rektörümüze teşekkür ediyorum. Sadece fiziki anlamda değil, Bingöl üniversitesi aynı zamanda niteliği ve kalitesi ile bölgede ve Türkiye’de kendisinden söz edilen bir üniversite konumuna geldi. Sayın rektörümüze böyle güzel başarılara imza atan bir üniversite ortamı oluşturduğu için çok teşekkür ediyorum. Açılışını yapacağımız yeni hizmetlerin de hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.