ARA
LANGUAGE

HABERLER

TÜBİTAK’tan Üniversitemizin Proje Önerisine Destek

Yürütücülüğünü Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Akif Akyol`un yaptığı ‘Noktasal Riemann Dönüşümler’ 1001 kodlu proje TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı.

Proje ile birlikte matematik ve fizikte önemli uygulama alanları bulunan katlı genişletilmiş çokluklar (manifoldlar) arasındaki ‘Noktasal Riemann Dönüşümler’ tanımlanacak ve bu dönüşümler yardımı ile manifoldların geometrisi incelenecek.

‘Proje ile Birlikte Geometri Literatürüne Yeni Kavram Kazandırılıyor’

Proje hakkında bilgi veren Doç. Dr. Akyol, iki geometrik yapıyı karşılaştırmanın en uygun yolunun bunlar arasında uygun dönüşümler tanımlamaktır dedi. Akyol, “Bu proje ile geometri literatürüne ilk kez girecek olan ‘Noktasal Riemann Dönüşümler’ tanımlanacak, bu kavram ile birçok yeni problemler ve yeni sonuçlar ortaya çıkarılacak ve tanımlanacak, yeni dönüşümler yardımı ile fiziksel optik ve geometrik optik arasında bağlantı kurulacak. Proje kapsamında bu alanda daha sonra yürütülecek çalışmaların alt yapısının oluşturulacaktır. Özellikle fizik ve mühendislik gibi önemli alanlarla ilişkili olan proje ile farklı sektörlerde uygulama potansiyeline sahip olan birçok projenin geliştirilmesine de katkı sağlayabilecek” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.  

Akyol,  proje çalışmaları boyunca desteklerini esirgemeyen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ve Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi personellerine teşekkür etti.