ARA
LANGUAGE

HABERLER

‘Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvan Bilimleri Dergisi’ Yayın Hayatına Başladı

‘Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvan Bilimleri Dergisi’ Yayın Hayatına Başladı

Bingöl Üniversitesi bilimsel yayın dergilerine bir yenisini daha ekledi. Bingöl Üniversitesi Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvan Bilimleri Dergisi’nin ilk sayısı 30 Eylül 2021 tarihinde elektronik ortamda yayımlandı.

Dünyanın her yerinden gıda, tarım ve hayvan bilimlerinin tüm yönleriyle ilgili orijinal araştırma çalışmalarının, derlemelerinin ve görüşlerinin yansıtan bir dergi olan ‘Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvan Bilimleri Dergisi (IJFAA)’, Mart ve Eylül aylarında olmak üzere yılda iki kez elektronik ortamda yayımlanacak. Dergi, Türkçe ve İngilizce bilimsel makaleleri kabul edecek.

Derginin yayın hayatına başlaması ile ilgili değerlendirme yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Üniversitelerin ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtılması için akademik dergilerin yararı kuşkusuz tartışılmazdır. Akademik dergilerin sayısı, yayın kalitesi ve tarandıkları indekslerin seviyesi üniversitelerin bilimsel gücünü de ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, akademik dergi yayıncılığında varlığını ortaya koyan ‘Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvan Bilimleri Dergisi’nin yayına hazırlanmasında emeği geçen herkesi kutluyor ve dergimize başarılı bir yayın hayatı diliyorum” dedi. 

Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvan Bilimleri Dergisi baş editörü Doç. Dr. Nusret Özbay, dergide literatüre kaynak sağlayacak nitelik ve değerde olan yayınlara yer verildiğini belirterek şunları söyledi: “Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvan Bilimleri Dergisi, Bingöl Üniversitesi Gıda Tarım ve Hayvancılık Meslek Yüksekokulu’nun resmi, uluslararası, hakemli ve açık erişim yayın organıdır. Derginin misyonu, gıda, tarım ve hayvan bilimleri alanlarındaki araştırma tecrübesi ile geliştirilen fikir ve verilerin paylaşımına zemin hazırlayarak alanındaki bilgi birikimini geliştirmek ve paylaşmaktır. Derginin Yayın ve Danışma Kurulu üyeleri, alanlarında deneyimli ulusal ve uluslararası birçok isimden oluşmaktadır".