ARA
LANGUAGE

HABERLER

"Uluslararası Kur’an ve Dil İlimleri Sempozyumu" Yapıldı

“Uluslararası Kur’an ve Dil İlimleri Sempozyumu” Yapıldı

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi tarafından online olarak gerçekleştirilen “Uluslararası Kur’an ve Dil İlimleri Sempozyumu”  18- 19 Aralık tarihlerinde yapıldı. Yurt içi ve yurt dışından 40’tan fazla akademisyen ve araştırmacının katılım sağladığı sempozyumun açılış konuşmaları Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak,  T.B.M.M. Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı ve Bingöl Milletvekili Dr. Cevdet Yılmaz, Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Agah  tarafından yapıldı.  

7 oturumda gerçekleştirilen ve  iki gün süren sempozyumda yurt içinden ve yurt dışından 40’tan fazla konuşmacı bildiri sundu.   Sempozyumun genelinde; “Kur’an ve Dil”, “Kur’an’ın Edebi Değeri”, “Kur’an’ın Dil Eksenli Yorumları” gibi alt başlıklarda sunumlar yapıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Agah, sempozyumumuz hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak,  sempozyumun düzenleme aşamasında kendilerine her türlü desteği sağlayan Üniversitemiz  Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak’a ve yoğun programı içinde sempozyumun açılışına katılan  T.B.M.M  Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı ve Bingöl Milletvekili Dr. Cevdet Yılmaz'a teşekkür etti.

“Gönlümüzde, Sempozyumu Yüz Yüze Yapmak Vardı”

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, sempozyumun açılış konuşmasında şunları ifade etti:  “Sempozyum, pandeminin çıktığı ilk aylarda ele alınmıştı ve yüz yüze yapılacak şekilde planlanmıştı.  Fakat salgın buna engel oldu. Gönlümüzden geçen İlahiyat Fakültesi binamızın açılışıyla beraber bu sempozyumu yapmaktı, nasip olmadı. İlerleyen tarihlerde salgının bittiği günlerde fakülte binamızın açılışını yaparız ve daha güzel programlarla, sempozyumlar gerçekleştiririz. Programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hasetten saygıdeğer Bakanımız Dr. Cevdet Yılmaz Bey’e sempozyum açılışına yoğun programları arasında bizlere zaman ayırarak katıldıkları için çok teşekkür ederim. Program açılışına katılmaları bizleri mutlu etti. Üniversitemize vermiş oldukları katkılardan dolayı şükranlarımı sunuyorum”.

“Kur’an-ı,  Hayatımızın Merkezine Almalıyız”

Bingöl Milletvekili ve T.B.M.M Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Dr. Cevdet Yılmaz da sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, “hayatımızın merkezine almamız gereken kutsal kitabımızı her şeyden önce anlamamız lazım ve hayatımıza yansıtmamız lazım” dedi” Dr. Yılmaz konuşmasında ayrıca şunları söyledi: “Cenab-ı Allah yaptığınız programı hayırlı ve bereketli kılsın. Başta Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak olmak üzere bu güzel programda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bu tür programlar kolay hazırlanmıyor, çok büyük emeklerin ürünü olarak ortaya çıkıyor. İnşallah program sonunda yapılan çalışmalar basılarak hem ilimize hem de ülkemizin istifadesine sunulur. Konu gerçekten çok önemli. Ben duyduğumda heyecanlandım. Kur’an konusunda böyle bir çalışmanın yapılması çok önemli ve anlamlı"

İki gün süren sempozyum,  İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Agah, İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Naim Döner ve Doç. Dr. Emrullah Ülgen’in kapanış konuşmalarıyla sona erdi.