ARA
LANGUAGE

HABERLER

Üniversitemiz Azerbaycan’da Arıcılık İşbirliği Protokolüne İmza Attı

Bingöl Üniversitesi ile Azerbaycan Tarım Bakanlığı Hayvancılık Araştırma Enstitüsü Arıcılık Merkezi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi kapsamında çalışmalarını sürdüren üniversitemiz yeni bir işbirliği protokolüne daha imza attı. Arı ve arı ürünleri ile ekonomik değeri yüksek bitkilerin değerlendirilmesi temalı projeler üreten ve çalışmalarını her geçen gün daha geniş bir yelpazeye yayan üniversitemizin faaliyetleri yurtdışından da yankı buldu. Bingöl Üniversitesi ile Azerbaycan Tarım Bakanlığı Hayvancılık Araştırma Enstitüsü Arıcılık Merkezi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Azerbaycan’ın tarihi Gence şehrinde gerçekleşen İşbirliği Protokolünün imzalanmasının öncesinde "Modern Arıcılık Konferansı" düzenlendi.

Bingöl Üniversitesi PİKOM koordinatörü ve aynı zamanda Arı ve Arı Ürünleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Meral ve Azerbaycan Tarım Bakanlığı Hayvancılık Araştırma Enstitüsü Arıcılık Merkezi Müdürü Prof. Dr. Allahverdi Seyidov tarafından imzalanan protokol ile iki kurum arasında bilgi alışverişi, bilimsel konferans, sempozyum ve seminerlerin düzenlenmesi, her iki tarafın da rızası ile akademik değişimlerin yapılması ve ortak bilimsel çalışmaların yürütülmesi sağlanacak.

Protokol öncesinde düzenlenen Modern Arıcılık Konferansına PİKOM koordinatörü Prof. Dr. Ramazan Meral, Koordinatör yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Yasin Demir ve Dr. Öğr. Üyesi Duygu Nur Çobanoğlu, Azerbaycan Tarım Bakanlığından Hayvancılık Şube Müdürleri İmran Cümşüdow ve Esmira Latifova, Arıcılık Merkez Müdürü Prof. Dr. Allahverdi Seyidov, Gence Devlet Üniversitesinden çok sayıda akademisyen ve bölgede faaliyet gösteren birçok arıcı katıldı. 

Açılış konuşmasını yapan Arıcılık Merkez Müdürü Prof. Dr. Allahverdi Seyidov, tarihi bir gün yaşadıklarını belirterek, arıcılık konusunda çalışmalar yürüten Bingöl Üniversitesi ile işbirliği yapmaktan onur duydurduklarını ifade etti. Daha sonra söz alan Tarım Bakanlığı Şube Müdürü Esmira Latifova, Azerbaycan’da arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği konusunda yıllardır süre gelen bazı sorunların olduğunu ve bu sorunların Bingöl Üniversitesi ile yapılacak ortak çalışmalar ile en aza indirilebileceğine inandığını söyledi. Konferansın devamında konuşma yapmak üzere söz alan PİKOM Koordinatörü ve Arı ve Arı Ürünleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Meral, Azerbaycan’da olmaktan son derece mutlu olduğunu ifade etti. Türkiye’deki arıcılık sektörü hakkında bilgiler aktaran Meral, iki kurum arasında imzalanan işbirliği protokolü ile ortak çalışmaların yapılabileceğine ve bunun da her iki ülke için yarar sağlayacağını söyledi. konuşmasının devamında dinleyicilere çeşitli istatistiksel bilgiler vererek Bingöl Üniversitesi’nde devam eden arıcılık faaliyetlerini anlatması için PİKOM koordinatör yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Yasin Demir’i kürsüye davet etti. Dr. Demir yaptığı sunumda ihtisaslaşma üniversitesi olarak Bingöl Üniversitesinin hedeflerini ve bu hedeflere ulaşmak için yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.     

PİKOM birimi personeli Dr. Öğr. Üyesi Duygunur Çobanoğlu ise "Azerbaycan Gence- Kazak Bölgesi Ballarının Mikroskopik ve Biyokimyasal Analizleri" adlı çalışmalarını sundu. Sunumu ilgi ile takip eden katılımcılar, merak ettikleri konular ve yaşadıkları sıkıntılar hakkında Dr. Çobanoğlun’a çeşitli sorular yöneltti. Ulusal medyanın yoğun bir ilgi ile takip ettiği konferansın sonunda işbirliği protokolü imzalandı. Atılan imzaların ardından arıcılık merkezinin uygulama bahçesi de gezildi.