ARA
LANGUAGE

HABERLER

Üniversitemize 4 Bin 865 Kontenjan

Üniversitemize 4 Bin 865 Kontenjan

2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayınlandı. Yayınlanan kılavuza göre Üniversitemize, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından bin 948’i lisans, 2 bin 917’si ön lisans olmak üzere toplamda 4 bin 865 kontenjan verildi.

Bingöl Üniversitesi’ne 2021-2022 akademik yılında 4 bin 865 öğrenci kontenjanı ayrıldı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)’nin yayımladığı 2021 tercih kılavuzunda Üniversitemize; bin 948’i lisans, 2 bin 917’si ön lisans olmak üzere toplam 4 bin 865 öğrenci kontenjanı ayrıldı. 2020-2021 yılında 3 bin öğrencimizin mezun olmasıyla birlikte yeni kontenjanların tam olarak tercih edilmesiyle öğrenci sayımız 2021-2022 akademik yılında 18 bin’e yakın olacak.

Daha önce öğrenci alımı durdurulan Ziraat Fakültesi ‘Bahçe Bitkileri Bölümü’ ile Teknik Bilimler MYO El Sanatları Bölümü ‘Halıcılık ve Kilimcilik Programı’ bu yıl yeniden öğrenci alırken, Gıda Tarım ve Hayvancılık MYO ‘Gıda Kalite Kontrolü Analiz’i ile ‘Gıda Teknolojisi’ programlarına bu yıl ilk kez öğrenci alınacak.

“Nitelik ve Nicelik Olarak Büyümeye Devam Ediyoruz”

Bingöl Üniversitesi’nin obez bir üniversite olmadığını belirten Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Nicelik olarak büyümeye devam eden Üniversitemiz aynı zamanda nitelik olarak kalitesini ortaya koymaktadır. Üniversitemiz; ‘Bölgesel Kalkına Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı’,  ‘Dijital Dönüşüm’ ve ‘YÖK Anadolu Projesi’ gibi alanlarda pilot üniversite olarak çalışmalarına devam ediyor. Fiziki ve akademik anlamda çok iyi bir altyapıya sahip olan Üniversitemiz,  modern bir kampüsle, güzel sosyal yaşam alanı ile bir bilim ve kültür merkezidir. Bizi tercih eden öğrencilerimiz mutlu olacaktır. Her bölüm ve programımızda uygulama alanları çağın gereklerine göre dizayn edilmiştir” dedi.

Tercihler 5-13 Ağustos Tarihleri Arasında Yapılacak

ÖSYM tarafından yayınlanan 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na göre üniversitelere yerleştirme tercihlerinin 5-13 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılacağı belirtildi.