ARA
LANGUAGE

HABERLER

Üniversitemizin Bir TÜBİTAK Projesi Daha Kabul Edildi

Yürütücülüğünü Doç. Dr. İkram Orak’ın yaptığı ve çok sayıda ihtisas alanını bünyesinde barındıracak olan TÜBİTAK projesi “1002-Hızlı Destek Programı” kapsamında kabul edildi.

Üniversitemiz Kimya Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sinan Bayındır, Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Feride Akman, Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü Öğr. Gör. Ömer Sevgili ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Dayan’ın araştırmacı olarak yer alacakları çok disiplinli bu projede, fotovoltaik uygulamalar için farklı kombinasyonlu donor-akseptör ikililerini içeren yeni fotokromik organik ligandlar kullanarak yüksek verimli aygıtların elde edilmesi hedeflenmektedir.

Proje hakkında bilgi veren üniversitemiz Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. İkram Orak; düşük maliyetli ve yüksek verimli yeni nesil fotovoltaik aygıtların üretilmesinde kullanılmak üzere yenilikçi organik malzemelerin geliştirilmesi ve prototip fotovoltaik modüller üretilmesinin amaçlandığını ve projenin başarı ile tamamlanması durumunda, daha kapsamlı ve özgün projeler oluşturma potansiyeline sahip olacağını ifade etti. Fizik ve Kimya alanında çalışmalar yürüten çok sayıda bilim insanını bir araya getiren bu projede, hedeflenen organik bileşiklerin sentezini gerçekleştirecek olan Kimya Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sinan Bayındır ise; son yıllarda oldukça ilgi gören yeni nesil ince film teknolojilerinin geliştirilmesinin amaçlandığı bu proje neticesinde elde edilecek olan çıktıların yeni Ar-Ge işbirlikleri için temel oluşturulabilecek olmasının yanında, proje hedeflerinin gerçekleşmesi durumunda, üniversite-sanayi işbirliğini gerektirecek projelerin geliştirilmesine de katkı sağlayabileceğini ifade etti.

Proje yürütücüsü Doç. Dr. Orak; “Çalışmalarımız boyunca bizlerden desteklerini eksik etmeyen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ve Bingöl Üniversitesi ailesine bütün proje ekibi adına teşekkür ederim” dedi.