ARA
LANGUAGE

HABERLER

3. Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansı Sona Erdi

Fırat Kalkınma Ajansı ve Bingöl Üniversitesi işbirliği ile bu yıl 3.’sü gerçekleştirilen Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansı sona erdi. Son derece güzel bir atmosferde geçen ve 110 bildirinin sunulduğu konferansa 13 farklı ülkeden akademisyen ve araştırmacı katıldı.

Konferansa, Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl Valisi ve Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Selim Köşger, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, Tunceli Üniversitesi Rektörü ve Ajans Kalkınma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ubeyde İpek, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, FKA Genel Sekreteri Mesut Öztop, akademisyenler, Fırat Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Üyeleri, diğer kalkınma ajanslarının temsilcileri, yerli ve yabancı pek çok misafir katıldı. Türkiye’nin değişik illeri ile Malezya, İsveç, İrlanda, Singapur, Litvanya ve İngiltere gibi 13 ülkeden gelen 17 dolayında davetli konuşmacının katıldığı konferans, iki gün boyunca sürdü.

Konferansın açılış konuşmalarını Ajans Genel Sekreteri Mesut Öztop, Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger ve Başbakan Yardımcısı Dr. Cevdet Yılmaz gerçekleştirdi.

‘3. Uluslararası Bölgesel Kalkınma Kongresi’nde ev sahipliği yapan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Doktor Gıyasettin Baydaş bir konuşma yaparak, “Bingöl Üniversitesi olarak, Fırat kalkınma ajansı ile birlikte, 3. Uluslararası Bölgesel Kalkınma Kongresine ev sahipliği yapıyoruz. Bu konferansın gerçekleşmesinde katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Bu konferansa hakkıyla ev sahipliği yapmak için elimizden ne geliyorsa yapmaya gayret ettik. Bingöl üniversitesi olarak, birçok uluslararası anlamda organizasyonlara ev sahiplik yapmanın onurunu yaşıyoruz. 7 yıllık bir süre içinde, 13 bin öğrenci sayısına ulaşmak, üniversitenin her türlü alt yapısını tamamlamak ve uluslararası organizasyonlara ev sahiplik yapmak bizleri mutlu ediyor. Bu iki gün boyunca Bingöl üniversitesi olarak, bu organizasyona iyi şekilde ev sahiplik yaparak, başarılı ve verimli bir konferans olmasını dilerim” dedi.

Konferansta konuşan Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, “Öncelikle yakın bir zamanda Ankara'da gerçekleşen menfur saldırıyı lanetliyor, vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, eş ve dostlarına sabır ve metanet, yaralılara acil şifalar diliyorum. İlimizde uluslararası çapta böyle önemli bir organizasyon gerçekleştirdikleri için Kalkınma Ajansımıza ve Üniversitemize teşekkür ediyorum. Bu tarz organizasyonların yapılması, İlimizin son yıllarda üniversite, havaalanı, duble yollar gibi kamu yatırımları, son bir sene içinde açılan iki adet dört yıldızlı otel gibi özel sektör yatırımlarıyla hızlı gelişimini de göstermektedir. Üç-beş sene önce ne kurumsal kapasite, ne ulaşım altyapısı ne de konaklama imkanları itibariyle ilimizde uluslararası çapta bir organizasyon yapma imkanı söz konusuydu. Bu nedenle başta Başbakan Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz olmak üzere İlimizin son yıllardaki hızlı gelişimine katkısı olan herkese ayrıca teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, gerçekleştirdiği konuşmada kalkınma adına Ajanslarla beraber diğer kurumların da önemli görevler üstlendiğini belirterek kalkınmanın 4 bileşeni olan ekonomi, sosyal yapı, çevre ve yönetişim unsurlarını paylaştı. Konferansın kalkınma alanında önemli bir paylaşıma vesile olacağını belirten Yılmaz, organizasyon için Fırat Kalkınma Ajansı ve Bingöl Üniversitesine teşekkür etti.

 “Ülkelerin de illerin de değişmesi için dışa açık olması lazım” diyen Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “  Dışa ne kadar açık olursanız o kadar aslında ufkunuz genişler, kalkınma yolunda gelişme yolunda da ilerlersiniz. Ülkelerin de, illerin de değişmesi için dışa açık olması lazım. Dışa ne kadar açık olursanız o kadar aslında ufkunuz genişler, kalkınma yolunda gelişme yolunda da ilerlersiniz. Aslında bu insanlar için de geçerli, gruplar için de, kurumlar için de geçerli. Çevresine açık olan yapılar, dışarıdan gelecek etkilere açık yapılar, her zaman daha fazla gelişirler. Ama içine kapanan, sadece kendi iç tartışmalarıyla meşgul olan kurumlar, yeterince gelişemezler. Yöreler de böyle, bölgeler de böyle. Ne kadar etkileşimi artırırsanız, dış dünyayla, çevresiyle ne kadar kanallar oluşturursanız, o kadar gelişme yolunda ilerleme kaydedersiniz” diye konuştu.

İnsan odaklı kalkınmanın çok boyutlu olarak tarif edilmesi gerektiğini ifade eden Yılmaz, bütün dünyanın sürdürülebilir kalkınma kavramı etrafında kalkınmayı tarif ettiğini, sürdürülebilir kalkınmanın da ekonomik, sosyal ve çevre boyutu olduğunu söyledi.

Kalkınma ile demokratikleşmenin iç içe olduğunu belirten Yılmaz,  “Ne kadar demokratikleşirseniz, temel hak ve hürriyetleri ne kadar genişletirseniz, insanları ne kadar karar alma süreçlerine katarsanız, toplumun tabanını ne kadar yönetime yansıtırsanız, milli iradeyi ne kadar güçlendirirseniz, kalkınma süreçlerini de o ölçüde güçlendirmiş, geliştirmiş olursunuz” ifadelerini kullandı.

2 gün boyunca eş zamanlı olarak 4 ayrı salonda süren konferansın 16 Ekim Cuma günü gerçekleştirilen kapanış oturumuna, Düzenleme Kurulu Başkanı İbrahim Türkoğlu, Bilim Kurulu Başkanı Ramazan Solmaz, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut Öztop, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Serhat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hüsnü Kapu, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreterleri Emin Yaşar Demirci, akademisyenler, araştırmacılar ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kapanış oturumunda konuşan Konferans Düzenleme Kurulu Başkanı Bingöl Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu, kayıtlı 650 katılımcının iştirak ettiği oturumlarda bildiri sunumları açısından %90 katılıma ulaşıldığını belirtti. Programda 14’ü İngilizce olmak üzere 110 bildiriye yer verildiğini söyleyen Prof. Dr. Türkoğlu, 3. Bölgesel Kalkınma Konferansının düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Fotoğraf arşivi için lütfen tıklayınız.

FOTOĞRAFLAR