ARA
LANGUAGE

HABERLER

Başarılı Olabilmek İçin İnancımızda Samimi Olmalıyız

TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesinde düzenlenen ‘Başarılı Olmak’ konulu konferansa katılan Bingöl Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı ve Genel Sekreteri Doç. Dr. Abdullah Taşkesen, “Başarılı olmayı her insan ister. Başarılı olabilmek için de inancımızda samimi olmalıyız” dedi.

Bingöl Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı ve Genel Sekreteri Doç. Dr. Abdullah Taşkesen, TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi öğrencilerine yönelik ‘Başarılı Olmak’ konulu bir konferans verdi. Fen Lisesi Konferans Salonunda verilen konferansa okul öğrencileri yanı sıra idareciler ve öğretmenler katıldı. Konferansta başarılı olmanın yollarını günümüz koşulları ve sosyal değişimler perspektifinden değerlendiren Doç. Dr. Taşkesen, batı toplumlarının 1750’li yıllarda yaşadığı dönüşüm ve kırdan kente göç olaylarını ülkemizin aynı olaylar yaşadığı 20. yüzyılın başlarını kıyasladı.

Avrupa’nın eğitim paradigması ve üniversitelilik anlayışına da değinen Doç. Dr. Taşkesen, “Mesela Fransa’da Üniversite mezunu olarak kabul edilen kişiler 4. kuşak üniversite mezunu olmakla eşdeştir. Yani, sizin dedenizin dedesinden size kadar herkesin üniversite bitirmiş olabilmesi lazım ki size üniversite mezunu denilebilsin. Onlar da bu gerçekleşmese kendilerini üniversite mezunu olarak kabul etmezler” diye konuştu.

Meslek Ve Makam Farklı Şeylerdir

Meslek ve makam kavramları üzerinde de duran Doç. Dr. Taşkesen, “Doğu toplumları makam sahibi olmak için uğraşırlar. Mesela Türkiye’de müdür olan biri veya vali olan biri Avrupa’ya ya da Amerika’ya gittiği zaman kimse onu orda vali de yapmaz, müdür de yapmaz. Eğer siz bir tasarımcıysanız, bir grafikerseniz veya teknik bir donanımız varsa gittiğiniz her yerde size kapılar açık olur. Biz, doğu toplumları makam sahibi olmak için okuruz. Hâlbuki meslek sahibi olmak esas alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

İnancımıza uygun çalışmak zorundayız

İnsanların başarılı olabilmesi için inançlarında samimi olmaları gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Taşkesen, “Birleşmiş Milletler tarafından ulus devlet olarak kabul edilen 195 devlet vardır. Bunlardan 53 tanesi Müslüman ülkedir. Bu devletlerin nüfusu 1 milyar 800 milyonun üzerindedir. Ama ne acıdır ki bu nüfus ve bu kadar ülkenin, bir Almanya kadar dünya ekonomisine katkısı yoktur. Başarılı olabilmek için inançlarınızda samimi olmalısınız. Bizim toplumumuz günah işlerken bile besmele çekiyorsa burada bir inanç sorunu var demektir. Allah bize akıl vermiş, zekâ vermiş, fikir vermiş. Biz ise bunu nerde tüketiyoruz” diye sözlerini sürdürdü.

Bilginin Kapısına Gitmek Zorundasınız

Öğrencilere başarısızlıktan korkmamaları gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Taşkesen, “Bilgi kimsenin kapısına gelmez. Eğer bilgilenmek istiyorsanız bilginin kapısına gitmek zorundasınız. Bunun için de okumak ve mücadele etmek gerekiyor. Para için değil, beyninizi geliştirmek ve tatmin etmek için okuyun, uğraşın” şeklinde sözlerini noktaladı.