ARA
LANGUAGE

HABERLER

Bingöl Üniversitesi Sınai Mülkiyet Danışma Birimi, Avrupa Patent Ofisi Bilgi Merkezi (PATLIB) Oldu

Bingöl Üniversitesi Sınai Mülkiyet Danışma Birimi, Avrupa Patent Ofisi (EPO) Bilgi Merkezi (PATLIB) olmaya hak kazandı

Bingöl Üniversitesi Bilgi İnovasyon ve Teknoloji Transfer Ofisi (BÜBİN-TTO) bünyesinde faaliyetlerine devam eden ‘Türk Patent ve Marka Kurumu Bingöl Üniversitesi Sınai Mülkiyet Danışma Birimi’, ‘Avrupa Patent Ofisi (EPO) Bilgi Merkezi (PATLIB)’ olmaya hak kazandı. ‘Bingöl Üniversitesi Sınai Mülkiyet Danışma Birimi’, TÜRKPATENT tarafından standartlara uygun bulunarak PATLIB Merkezi olarak seçilen ve yer almaya hak kazanan ülkemizdeki sayılı merkezlerden biri oldu.

“Akademisyenlerimizi patent konularında destek almak üzere Teknoloji Transfer Ofisimizdeki Sınai Mülkiyet Danışma Birimine davet ediyoruz”

Bingöl Üniversitesi Rektörü ve BÜBİN-TTO Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Çapak, Türk Patent ve Marka Kurumu arasında imzalanan protokol kapsamında 2018 yılında üniversitede Sınai Mülkiyet Danışma Birimi, kurulduğunu hatırlattı. Rektör Çapak, “Bu birimlerin amacı hem bulundukları kurumlarda hem de bölgelerinde, patent, faydalı model, endüstriyel tasarım, marka, coğrafi işaret konularında araştırma ve farkındalık sağlama anlamında önemli katkılar sağlamaktır. Avrupa Patent Ofisi tarafından Sınai Mülkiyet Danışma Birimlerinin Teknoloji ve Rakip İzleme, Patent İstatistikleri, Patent Değerleme ve Audit, Patent Stratejileri Belirleme, Ticarileşme ve Teknoloji Transferi konularında yapılan teknik değerlendirme ardından bu niteliklere sahip birimler PATLIB merkezi olarak seçilmektedir. Bu kapsamda dört yılı aşkın süredir faaliyet gösteren birimimiz şimdi de Türkiye’deki toplam 54 PATLIB merkezi arasında yer almak gibi önemli başarıya imza attı. Üniversitemiz, akademisyenlerinin ve sanayi ekosistemindeki çalışanların patent almalarını teşvik etmekte olup, bu vesile ile tüm akademisyenlerimizi patent konularında destek almak üzere Teknoloji Transfer Ofisimizdeki Sınai Mülkiyet Danışma Birimine davet ediyor, bu süreçteki destekleri için Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Zeki Durak ve emeği geçen kurum çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.