ARA
LANGUAGE

HABERLER

Bingöl Üniversitesine ISO:9001 Kalite Belgesi

Üniversitemiz ISO:9001 Dış Tetkik sürecini başarı ile tamamladı. ISO 9001 Kalite Yönetim Standardı Dış Tetkik Sürecini başarıyla tamamlayan Üniversitemiz, ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesini almaya hak kazandı.

Kalite Yönetim Sistemi'nin üniversitenin kurumsal işleyişini standardize edeceğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, "Bu belgeyi almaya hak kazanmak Bingöl Üniversitesi için çok önemli ve değerli. Kalite bir kez yaptım tamam kaliteliyiz değil. Kalite, başladığımız bu süreci her yıl artırarak, geliştirerek, sürdürmek, sürekli canlı ve sürekli sürdürülebilir çalışmayla devam edecek. Bu belgeyi alarak çok önemli bir aşamasını geçtik. Bundan sonra sürekli kalite yönetimini canlı tutacağız. Bu belgeyi kaybetmemek için daha ileriye götürmeye çalışacağız. Bundan sonra bakışımız ve stratejimiz öyle olacak" diye konuştu.

Bingöl Üniversitesi’nde 2018 yılında başlatılan çalışmalar sonucunda Kalite Yönetim Sisteminin uygulamaya koyulmasının ardından, TSE tarafından görevlendirilen tetkikçiler tüm birimlerde değerlendirmelerde bulundu.

Yapılan iç tetkikler sonucunda TSE tarafından verilen ISO:9001 Kalite Yönetim Belgesinin Bingöl Üniversitesi çok değerli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Çapak, “Eğitim ve öğrenme yaşam boyu sürüp gider. Özellikle kurumsallaşma sürecinde verdiğimiz eğitimi ve bununla beraber kurumsal yapıda oluşan kalite sürecini çok değerli buluyorum. TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi standardıyla birlikte gelen yenilikleri öğrenip uyum sağlamak ve TS EN ISO 9001 Belgesi almak Bingöl Üniversitemiz için önemli. Bu belgeyi, TSE gibi uzman bir kurumla tam iş işbirliği içerisinde sürdürdüğümüz eğitim ve TSE tarafından yürütülen dış tetkik sonucunda almaya hak kazandık. Yeniliklere adaptasyonla daha da güzel çalışmalara imza atacağız.  Böylece Üniversitemizin idari mekanizması, uluslararası bir standart bağlamında ve kalite süreci içinde daha fonksiyonel bir niteliğe doğru ilerleyecektir. Bingöl Üniversitesi çok iyi bir yerde. Özellikle 2007 sonrası kurulan üniversiteler arasında en iyilerden biri. Birlikte çalışarak ve üniversitemizi sahiplenerek daha üst sıralara taşımalıyız. Bingöl Üniversitesi’nin  ISO:9001 Kalite Yönetim Belgesini almasında emeği geçen bütün personelimize şükranlarımı sunuyorum. Üniversitemizin her bir çalışanının bundan sonra da kalite sürecini daha ileri taşımasını diliyorum” dedi.

TSE ISO:9001 Kalite Yönetim Belgesi, yakın bir zamanda düzenlenecek programla Bingöl Üniversitesi’ne takdim edilecek.