ARA
LANGUAGE

HABERLER

Bingöl ve Gebze Teknik Üniversitesi Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

Bingöl Üniversitesi önemli bir protokole daha imza attı. Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma alanında pilot üniversite seçilen Bingöl Üniversitesi ile aynı proje kapsamında araştırma üniversitesi seçilen Gebze Teknik Üniversitesi arasında “İş Birliği Protokolü” imzalandı.

Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen ve Yükseköğretim Kurulu tarafından organize edilen “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” Projesi kapsamında Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma alanında pilot üniversite seçilen Bingöl Üniversitesi ile aynı proje kapsamında araştırma üniversitesi seçilen Gebze Teknik Üniversitesi arasında “İş Birliği Protokolü” yapıldı. Protokolün imzaları, Bingöl Üniversitesi Enstitüler Konferans Salonunda düzenlenen törende iki üniversitenin rektörü tarafından atıldı. Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ve Gebze Teknik Üniversitesi Vekil Rektörü Muhammed Hasan Aslan’ın imzaladığı protokol için düzenlenen törene Bingöl Valisi Ali Mantı, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Çiftci, Prof. Dr. Hakan Olgun ve Prof. Dr. Ramazan Solmaz, fakülte dekanları, kurum müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Pilot Üniversite ile topluma dokunmuş olacağız

Törende konuşan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Hepinizin bildiği gibi Bingöl Üniversitesi 42 üniversite arasından pilot üniversite seçilmişti. Kırşehir’den bu yana pilot üniversite seçilen tek üniversiteyiz” diye sözlerine başladı. “Pilot üniversite seçilmemizden bugüne pek çok çalışma yaptık” diye sözlerini sürdüren Prof. Dr. Çapak,“PİKOM birimimiz bu çalışmaları yürütüyor. Diğer akademisyen arkadaşlarımız dışarıdan destek veriyor. Üniversitemizin ilgili bütün birimlerinin destekleri oluyor. Pilot üniversite kapsamında hazırlanan çok sayıda proje var. Bu projeler değerlendirmeye alındı. Bunlardan bir kısmı da sonuçlandırıldı. Geriye kalan projeler de en kısa zamanda sonuçlandırılacak. Üniversitemiz, proje sonuçlanmalarının ardından sahaya inmiş olacak. Bu projede hem YÖK hem de Kalkınma Bakanlığı ile birlikte çalışıyoruz. Onlarla da zaman zaman bir araya geliyoruz. Koordineli olarak çalışmalarımız devam ediyor. İlimizde ve bölgemizde üniversitemiz olarak güzel şeyler yapacağımıza inanıyoruz. Gelen projeler güzel projeler.Hocalarımız da çok özverili çalışıyorlar. Bu projelerle İnşaallah hem bölgeyi etkileyeceğiz, hem de AR-GE çalışmalarını ortaya koyacağız. Arı ve arı ürünleri ile yeni çalışmalar ortaya koyacağız. Bu konuyu seçerken; Valiliğimiz, ilgili resmi kurumlarımız ve STK’larımız ile birlikte yaptığımız istişareler sonucunda karar verdik. Ayrıca da topluma da dokunmuş olacağız. Bingöl’e baktığımızda hakikaten birçok alanda yapılan çalışmalar sınırlı sayıda. Bugün atacağımız imzalar ilimiz için çok önemli. Gebze Teknik Üniversitesi kendini kanıtlamış bir üniversite. Marmara Bölgesinin göbeğinde olması, belirli alanlarda özellikle sanayinin bulunduğu bir bölgede olması ve hocalarının kalitesi ile öne çıkmış bir üniversite. Son zamanlarda seçilen 10 araştırma üniversitesinden bir tanesi. Bir araştırma üniversitesi ile pilot üniversite arasında bir bağ olsun istedik. Teklifimizi kabul edip buralara kadar geldiler. Bir araştırma üniversitesi ile birlikte yürümek bizim için çok önemli. Kendilerine burada oldukları için teşekkür ediyorum. Atacağımız imzaların hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bundan sonraki süreçte de Pilot üniversite kapsamında daha sıkı çalışmaya devam edeceğiz. Arkadaşlarımız zaten gece gündüz çalışıyorlar. Kütüphanemiz yeni yerine geçtikten sonra buradaki binamızı pilot üniversite merkezi ve laboratuvar olarak kullanacağız. Çalışmalarımız daha da güzel bir şekilde yürüyecek” dedi.

Gebze Teknik Üniversitesi Vekil Rektörü Muhammed Hasan Aslan ise yapılan protokolün iki üniversite için de son derece önemli olduğunu vurguladı. “Bugün Sayın Rektörümüzle atacağımız imzalayacağımız protokol ile ortaklaşa bilgi ve bilim üretimi için ilk temellerini atmış olacağız” diye sözlerini sürdüren Prof. Dr. Aslan, şöyle devam etti:  “Böylece her iki üniversitenin akademisyenleri, “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” Projesi kapsamında yakalamış oldukları bu güzel fırsatı, birlikte gerçekleştirecekleri hedef odaklı projelerle ülkemizin ihtiyaç duyduğu yüksek katma değerli ürünlerle taçlandırabileceklerdir.  Atılan bu işbirliği temellerinin hedefine ulaşmasını ülkemize ve her iki bölge insanına katkı sağlamasını ve hayırlı olmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

Bu konuşmanın ardından Gebze Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü Bölüm Başkan Yardımcısı ve BiyoteknolojiEnstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yelda Özden Çiftçi, bölüm tanıtımı ve bitki biyoteknolojisi alanında potansiyel işbirliği hakkında bir konuşma yaptı.

Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı ve PİKOM Koordinatörü Prof. Ramazan Meral, Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma Programının tanıtımını yapan bir konuşma yaptı.

Son olarak Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, Bingöl Üniversitesi ile Gebze Teknik Üniversitesi arasında imzalanan protokolün içeriği hakkında bilgi içeren konuşmasını yaptı. Prof. Dr. Solmaz, “İki üniversitenin destek gördükleri kapsamlarda katma değer üretebilecekleri konularda kurumsal stratejik işbirliği ilişkisi kurma fırsatlarını birlikte değerlendirmek, ortak çalışma alanları oluşturma niyetlerini belirli uygulama adımları ve ilkeler çerçevesinde hayata geçirmek için karşılıklı olarak ilgilendikleri çeşitli kurumsal, eğitim ve araştırma konularında işbirliği yapmaya gayret edecektir. Her iki üniversite, imkânlar el verdiği ölçüde, öğretim elemanları, bölümler, araştırma enstitüleri ve öğrenciler arasında doğrudan temas ve işbirliğini teşvik edecektir. Atılan imzalar, üniversitemiz, ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olsun” şeklinde konuştu.

İş Birliği Protokolü