ARA
LANGUAGE

HABERLER

Bingöl ve Üniversitemiz İçin Güzel Hayallerim Var

“Bingöl ve Üniversitemiz için güzel hayallerim var”

Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ve Emniyet Müdürü Süleyman Pamuk'un konuk olduğu "Protokol Öğrencilerle Buluşuyor" konulu panel yoğun ilgi gördü. Panelde konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Bingöl ve Bingöl Üniversitesine dair hayallerinin olduğunu ve bunları gerçekleştirmek için burada bulunduğunu belirtti.

Bingöl Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından organize edilen "Protokol Öğrencilerle Buluşuyor" panelinde üniversite öğrencileri il protokolüyle buluşturuldu. Bingöl Üniversitesi Kongre Merkezinde düzenlenen programa, Vali Yavuz Selim Köşger, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, İl Emniyet Müdürü Süleyman Pamuk konuşmacı olarak katıldı. Öğrenciler tarafından büyük ilgi gören panel, Bingöl’de ilk olma özelliği de taşıdı.

“Kasko değeri yüksek olduğundan 12 plaka tercih edilmiyor”

Protokol üyelerinin konuşmaları ile başlayan panelde ilk konuşmayı yapan İl Emniyet Müdürü Süleyman Pamuk, konuşmasının başında İl Emniyet Müdürlüğü’nce madde kullanımı, asayiş ve sosyal alanda yürütülen çalışmalara yönelik bilgi verdi. Konuşmasında kentin en büyük sorunlarından birisinin altyapıdan kaynaklanan trafik sorunu olduğunu belirten Pamuk, “Bu soruna yönelik belediyemizle ortak yürüttüğümüz TEDES projemiz var. Bu proje sayesinde özellikle kazaları yüzde 60 oranında düşürmeyi planlıyoruz. İldeki trafik kazalarından dolayı kimse 12 plakayı tercih etmiyor; çünkü kasko değerleri yüksek oluyor. Kaza oranları düştüğünde 12 plakayı daha çok kişi tercih edecek. İlimizde yaklaşık 55 bin civarında araç var ve bunlardan yaklaşık 14 bin tanesinin plakası 12. Kaza oranlarını düşürdüğümüzde hem 12 plakaya rağbet olacak hem de trafik kültürü yayılmış olacak” dedi.

“Bingöl için güzel hayallerim var”

Panelde konuşan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, göreve başladığı günden bugüne öğrencileriyle ilk defa bir arada olduğunu belirtti. Çapak, “Sizlerle gerçekleştirmek istediğim hayallerim var ve bunları sizler ile birlikte yürüyerek yapacağız” sözleri ile konuşmasına başladı.

“Buralıyım, buraları da iyi bilirim” diye sözlerine devam eden Prof. Dr. Çapak, “Geçmişten beri buraya dair, Bingöl’e dair güzel hayallerim var. Bunları sizlerle beraber gerçekleştireceğiz. Üniversitemizin şehrimize neler katabileceğini, üniversite olarak şehrimize en iyi şekilde nasıl yarar sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. Her anlamda Bingöl’e sonuna kadar hizmet edeceğiz. Kapım her zaman gençlere açık olacak” diye konuştu.

Bingöllü olduğunu ve bu yörelere yabancı olmadığını dile getirerek her anlamda Bingöl’e ve üniversiteye hizmet edeceğini vurgulayan Prof. Dr. Çapak, “Bingöl üniversitesi, belirli bir mesafe almış bir üniversite. Önemli olan Bingöl Üniversitesini daha ileriye götürmek ve bu şekilde şehrimize ve çevremize örnek bir üniversite olmaktır. Bunun için çalışmalar yapacağız. Esas olan kişinin kendisi ile dönüştürdüğü şeylerdir. Her birey üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdiği takdirde her konuda huzur buluruz. Herkes duyarlı olduğu zaman madde bağımlılığı ve ahlaksızlığın en aza indirilmesi daha kolay olacaktır. Bingöl Üniversitesinde bulunan fakülteleri daha aktif hale getirmek için çalışmalar yapacağız. Fakültelerde aktif olmayan bölümleri aktif hale getirerek, hem üniversiteye hem de Bingöl’e daha yararlı bir hale getirmeyi arzu ediyorum” dedi.

“Bölümlerimizi aktif hale getirmeyi planlıyoruz”

Üniversitedeki Diş Fakültesiyle birlikte BESYO’yu aktif hale getirmek için çalışacaklarını belirten Prof. Dr. Çapak, “Üniversitede birçok fakültemiz var. Biz bunları daha aktif hale getirmek istiyoruz. Şehrimize değer katacak, güç katacak bölümlerimiz var. Bunları da aktif hale getirmeyi hedefliyoruz. Örneğin BESYO son derece önemli bir yüksekokuldur. Bildiğim kadarıyla her yıl 300’e yakın öğrenci Bingöl’den başka şehirlere giderek BESYO bölümlerini okuyor. Bu bölümü aktif hale getirerek, Bingöl’deki öğrencilerin yanı sıra ülkenin değişik illerinden öğrencileri de buraya getirebiliriz. En kısa sürede bu bölümümüzü aktif hale getirmeyi planlıyoruz. Öte yandan sürekli eğitim merkezimizi çok önemsiyorum.  Sürekli eğitim merkezi, üniversitemiz ve şehrimizin yüzü olabileceği kanaatindeyim. Çünkü burada yapılabilecek çok fazla faaliyet var. Mevcut kurslarımıza sadece öğrencilerimizle değil, şehrimizdeki diğer vatandaşların da gelip eğitim alabileceği bir ortamı oluşturabiliriz. Online eğitime yönelik ciddi çalışmalar yapabiliriz. Bingöl Üniversitesinin bu noktada çok güzel işler yapabileceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Arkeoloji bölümünün açılması kanaatindeyim”

Bingöl’ün tarihi mekânları ve eserlerin kente kazandırılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Çapak, “Bingöl tarihi bir havza üzerinde yer alıyor; ama maalesef tarihimizi yeteri kadar bilmiyoruz. Evliya Çelebi ciddi anlamda Bingöl tarihinden bahseder. Burası, Urartuların yaşadığı bölgeler ve tarihi mekânların bulunduğu yerlerdir. Ben burada Arkeoloji bölümünün açılması kanaatindeyim” diye ifade etti.

“Öğrencilerden fikir bekliyoruz”

Toplantıda konuşan Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi öğrencilerden ilin geleceğine yönelik fikir ve proje beklediklerini söyledi. Belediyenin hizmetlerinden kısaca bahsettikten sonra öğrencilerden beklentilerini sıralayan Barakazi, şunları söyledi: “Bundan sonra yapacağımız her türlü çalışmalarda öğrenci arkadaşlarımızdan fikir bekliyoruz. Şehrimizin genelini ilgilendiren projeler konusunda öğrenci arkadaşlarımızın sunacağı fikirler, yapacakları çalışmalar; önümüzdeki dönem için fikir altyapısını, proje altyapısını oluşturacak. Hayallerinizi bizlerle paylaşırsanız bizlere zenginlik katacaksınız.”

“Bingöl’ü dünyada yaşanılabilir kentlerden birisi haline getirebiliriz”

‘İdeal bir yönetici nasıl olur’ konusunda öğrencilere bilgi aktaran Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, ideal bir yöneticinin hedeflerinin olması ve eleştirilerden korkmaması gerektiğini söyledi.

Kaynakları ve imkânları iyi yönetilirse, Bingöl’ün dünyanın yaşanılabilir şehirlerinden birisi haline getirebileceğini belirten Vali Köşger, “Planlama yapmak lazım, kaynakları düzenlemek lazım, iyi bir yöneticinin her şeyden önce iş görme niyeti olması lazım. Girişimcilik ruhu olması lazım, iş görme niyeti yoksa bir adamın, mevcudu idare etme niyetindeyse hiçbir şeyi üretemez, hiçbir şeyi yapamaz.  İş yapmaya cesaretiniz olacak ve eleştirilerden korkmayacaksınız, eleştiriliyorsanız bir şeyi doğru yapıyorsunuz demektir” ifadelerine yer verdi.

Panelde gerçekleştirdiği konuşmasında iyi bir idarecinin nasıl olması gerektiğine değinen Vali Yavuz Selim Köşger, sözlerini şöyle sürdürdü: “Büyük devlet olma iddiası olan her devletin devlet adamı yetiştiren okullara ihtiyacı var. İdarecilikte gerçekçi hedeflerin olması lazım. Kaynağı, imkânı, insanı iyi yönetmek lazım. Zaman, imkân ve insan yönetimini doğru gerçekleştiren idareciler, ülkeyi iyi yerlere taşıyabilirler. İyi yöneticinin önce girişimcilik ruhu olması lazım. Bir idareci, yönetici iş görme niyetinde değilse, mevcudu idare etme niyetindeyse, hiçbir şey üretilemez, hiçbir şey yapılamaz.  Yabancı bir atasözü der ki: ‘Eleştiriden kaçmak istiyorsan, bir şey söyleme, bir şey yapma bir şey olma’ Eğer bir şey yaparsan, bir şey söylersen insanlar eleştirirler. Dolayısıyla idareci eleştirilmekten korkmamalı. Eleştiriliyorsanız, bir şeyleri doğru yapıyorsunuz demektir. İyi idarecinin düşünebilme kabiliyeti olması lazım. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz. İdareci, önce özümsenmiş bir bilgiye sahip olmalı, sloganik bilgiden uzaklaşmalı, sonra fikir sahibi olmalı ve fikrini ifade etme kabiliyetine sahip olmalıdır. İdarecinin; dinamik, yenilikçi, dürüst, dengeli, halkla ilişkileri iyi olan, organizasyon kabiliyeti olan, basiret ve feraset sahibi olması lazım.”

 Konuşmaların ardından soru-cevap şeklinde devam eden panelde, protokol üyeleri kendilerine yöneltilen soruları yanıtladı.