ARA
LANGUAGE

HABERLER

Bingöl’ün Gururu Bingöl Üniversitesi

"AD Scientific Index (AD Bilimsel İndeksi) 2022 Versiyon 1” sonuçları yayımlandı. Yayımlanan sonuçlara göre Üniversitemiz, sıralamada birçok köklü üniversiteyi geride bırakarak büyük başarıya imza attı.

AD Bilimsel İndeksi tarafından yapılan "AD Bilimsel İndeksi 2022 Versiyon 1" Devlet Üniversiteleri ve Vakıf Üniversiteleri sıralamasının verileri kamuoyu ile paylaşıldı. "AD Bilimsel İndeksi 2022 Versiyon 1” tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Üniversitemiz, ülkemizde 2000 yılı sonrası kurulan bölge üniversiteleri arasında 1'inci sırada yer alırken, 2000 sonrası kurulan üniversiteler arasında ise 8’inci oldu. 125 devlet üniversitesi sıralamasında 16’ncı sırada yer bulan Üniversitemiz, değerlendirmeye giren tüm üniversiteler sıralamasında ise 26.’ncı sırada yer alarak büyük bir başarıya imza attı.

Türkiye'nin En İyi 10 Bin Bilim İnsanı Arasında Üniversitemizden 14 Bilim İnsanı Yer Aldı

‘AD Scientific Index’, kurumsal bazda üniversiteler arasında yaptığı sıralamanın yanı sıra Türkiye’deki Üniversitelerde çalışan bilim insanlarının da sıralamasını yapıyor. İlk 10 bin bilim insanı arasından yapılan değerlendirmede; Üniversitemizden bu sıralamada 14 akademisyen yer aldı. Bilim insanlarının üniversite, ülke, bölge, dünya, temel alan ve branşlardaki sıralama ve değerlendirmesini yaparak gösteren ilk ve tek çalışma olan AD Scientific Index’in sıralama ölçütleri arasında; bilim insanlarının H index, i10 index ve atıf sayısı ile birlikte toplam ve son 5 yıldaki üretkenlik katsayısı yer alıyor.  AD Bilimsel İndeksi; Tarım ve Ormancılık, Sanat, Tasarım ve Mimarlık, İşletme ve Yönetim, Ekonomi ve Ekonometri, Eğitim, Mühendislik ve Teknoloji, Tarih, Felsefe, İlahiyat, Hukuk ve Hukuk Çalışmaları, Tıp ve Sağlık Bilimleri, Doğa Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler gibi alanlarda bilim insanları arasında sıralama yapıyor.

İlk 10 Binde Yer Alan Akademisyenlerimiz

AD Scientific Index tarafından 10 bin bilim insanı arasında yapılan değerlendirmede Üniversitemizden 14 bilim insanı yer aldı. Sıralamada yer alan üniversitemiz bilim insanlarının tümünün doğa bilimlerinde olması dikkat çekti.

Doç. Dr. Kamuran Dilsiz, Fizik alanında Üniversitemizde 1'inci sırada Türkiye’de 21'inci sırada, Prof. Dr. Ramazan Solmaz, kimya alanında Üniversitemizde 2'nci sırada Türkiye’de 807'nci sırada, Prof. Dr. Mehmet Çiftçi, Kimya alanında Üniversitemizde 3'üncü sırada Türkiye’de 1135'inci sırada, Doç. Dr. Cüneyt Çağlayan, Kimya alanında Üniversitemizde 4'üncü sırada Türkiye’de 1267'nci sırada, Prof. Dr. Lütfü Behçet, Biyoloji alanında Üniversitemizde 5'inci sırada Türkiye’de 3486'ncı sırada yer alırken sıralamaya giren diğer akademisyenlerimiz şunlardır: Doç. Dr. İkram Orak fizik alanında, Doç. Dr. Adem Kara veterinerlik alanında, Doç. Dr.  Ferdi Akman fizik alanında, Prof. Dr. Rıdvan Polat biyoloji alanında, Prof. Dr. Hasan Kılıç ziraat alanında, Prof. Dr. Ahmet Çetin kimya alanında, Doç. Dr. Halil Şimşek veterinerlik alanında, Prof. Dr. Abdurrahman Gül veterinerlik alanında ve inşaat mühendisliği alanında Doç. Dr. Ahmet Benli yer aldı.

“Üniversitemizde Üretken Bilim İnsanlarının Çok Olması Gurur Verici”

AD Scientific Index tarafından yapılan değerlendirme sonuçlarının kendilerini gururlandırdığını ifade eden Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “fiziksel alt yapısını bitirme noktasına getiren üniversitemiz gün geçtikçe bilimsel çalışmalarıyla daha çok adından söz ettiriyor. Üniversitemiz artık niteliksel çalışmalara yoğunlaşan bir kurum olarak yoluna devam ediyor. Üniversitemizde üretken bilim insanların gün geçtikçe çoğalması bizleri gururlandırıyor. Bilimsel üretkenlik yalnız ilimize değil, bölgemize, ülkemize ve dünyaya hizmet ediyor. Başta başarı sırlamasında dereceye giren bilim insanlarımızı kutlarken, Bingöl Üniversitesi Ailesi’ne de teşekkür ediyorum” dedi.

https://www.memurlar.net/common/news/documents/1005697/turkey-birlesmis-hali.pdf