ARA
LANGUAGE

HABERLER

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Dr. Cevdet Yılmaz, Üniversitemizde Yapımı Tamamlanan Bazı Tesislerin Açılış Törenine Katıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Dr. Cevdet Yılmaz, Üniversitemizde Yapımı Tamamlanan Bazı Tesislerin Açılış Törenine Katıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Dr. Cevdet Yılmaz’ın katılımları ile Üniversitemiz, '’İslami İlimler Fakültesi’, ‘Yeni Nizamiye ve Bağlantı Yolu’, ‘Modern Arıcılık Kompleksi’, ‘Teknoloji Transfer Ofisi’ ve Arı Ürünleri Tanıtım Ofisi'' binalarının açılış töreni gerçekleştirildi.

Açılış törenine Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Dr. Cevdet Yılmaz ile birlikte Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, AK Parti Bingöl Milletvekilleri Feyzi Berdibek ve Zeki Korkutata, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Hasan Çiftci, Prof. Dr. İbrahim Yasin Erdoğan, Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Veysel Turan, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, kurum amirleri, üniversitemiz akademik ve idari personelleri katıldı.

Açılış töreninde konuşan Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Bugün burada üniversitemize katmış olduğumuz yeni binalarımız ve yollarımız için yapmış olduğumuz açılış törenine teşriflerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Hassaten programlarımızın başlangıcından bugüne kadar yanımızda olup, varlıklarıyla bizlere güç katan, üniversitemize vermiş olduğu desteklerden dolayı Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Dr. Cevdet Yılmaz’a müteşekkirim. Bingöl’ün gururu Cumhurbaşkanı Yardımcımız Dr. Cevdet Yılmaz, Bingöl Üniversitesi’nin kurulduğu ilk günden bugüne üniversite adına atmış olduğu her adımda bizleri yalnız bırakmayarak, gücümüze güç katarak çalışma azmimizi artırmıştır. 2016 yılında göreve başladığımızdan bugüne kadar ekip arkadaşlarımızla Üniversitemizi üst sıralara çıkarmak için azimle çalışıyoruz. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Dr. Cevdet Yılmaz, valilerimiz, vekillerimiz, belediye başkanlarımız, kurum amirlerimiz ve hemşerilerimizin bizlere besledikleri güzel duygular ile görevimizi en güzel şekilde ifa etme gayretindeyiz. Bu vesileyle Bingöl Üniversitesi’nin kuruluşunda ve bugünlere gelmesinde büyük katkıları olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Dr. Cevdet Yılmaz’a, YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar’a, Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta’ya, Bingöl Milletvekilleri Feyzi Berdibek ve Zeki Korkutata’ya ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış töreninde kısa bir konuşma yapan Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, “Yeni yapılan binalarımız üniversitemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum. Bizlere vermiş oldukları desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Bingöl’ün övünç kaynağı Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Dr. Cevdet Yılmaz’a ve vekillerimize hemşerilerimiz adına şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Üniversitemizde yapımı tamamlanan bazı tesislerin açılışına katılan Cumhurbaşkanı Yardımcımız Dr. Cevdet Yılmaz, Bingöl Üniversitesi’nin Bingöl balıyla ilgili çalışmalarının önemli olduğuna dikkat çekerek konuşmasına şöyle devam etti: “Bir önceki ziyaretimizde Bingöl Üniversitemizin ev sahipliğinde gerçekleşen Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı’nın açılışını yapmıştık. Bugün de ‘Arı ve Arı Ürünleri Tanıtım Ofisi’, ‘Modern Arıcılık Kompleksi ve Teknoloji Transfer Ofisi’nin ilimize, üniversitemize kazandırılmasına şahitlik yapıyoruz. Aynı zamanda tabii ‘İslami İlimler Fakültesi’ binamızın resmi açılışını gerçekleştirmiş oluyoruz. Her biri birbirinden kıymetli binalar. Tek tek burada görme imkânımız yok belki ama sadece İslami İlimler Fakültemiz’in binası için bile gerçekten çok şeyler söylemeye değer. Mimarisiyle, büyüklüğüyle, kattığı değerler her türlü takdiri hak ediyor. Teknoloji Transfer Ofisi, üniversitemizde yapılan araştırmaların değerlendirilmesi ve ticarileştirilmesi, üniversite-sanayi iş birliğinin sağlanması açısından oldukça önemli.  Üniversitemize daha fazla hayırsever katkısını beklediğimizi de ifade etmek istiyorum. Bu eserlerde inanıyorum ki bu desteği verenlerin isimleri de en güzel şekilde yaşayacaktır. Üniversitemizin Bingöl balının markalaşması ve arı ürünlerinin çeşitlendirilmesi yönünde çalışmaları da gerçekten takdire şayandır" dedi.

“Bingöl Üniversitesi Arı ve Arı Ürünleri Alanında Uzmanlaşan Tek Üniversite”

Bingöl Üniversitesi’nin arı ve arı ürünleri alanında uzmanlaşan tek üniversite olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Yardımcımız Dr. Yılmaz, "2016 yılında tarım ve havza bazlı kalkınma alanında pilot üniversite seçilmesinden bu yana yürütülen projelerle önemli ve mesafe kat etmiştir. Cumhurbaşkanımız belli sayıda üniversiteyi o tarihlerde pilot üniversite olarak ilan etmiştir. Bingöl Üniversitemiz de bunlar arasında yer almaktadır. Daha sonra yapılan çalışmalarla özellikle arıcılık konusunda ihtisaslaşması hususunda bir karar verilmiş ve bu yönde çalışmalar sürdürülmüştür. Üniversitenin bu alandaki bilimsel araştırmaları ve teknolojiye dayalı yaklaşımları yerel üreticilere modern yöntemler ve teknikler sunmaktadır. Böylece Bingöl balının ürün kalitesi arttırılmakta ve pazarlama olanakları genişletilmektedir. Bölgesel istihdama da tabii ki ekonomiye de katkıda bulunulmaktadır. Bu durum, üniversite- üretici iş birliği anlamında gerçekten örnek olarak ifade edebileceğimiz uygulamalardan bir tanesi. Biz her zaman altını çiziyoruz. Üniversitelerimiz toplumla, yerel yönetimle üreticiyle, sanayiciyle, çiftçiyle, meslek kuruluşlarıyla, sivil toplumla, toplumun bütün kesimleriyle ilişkilerini geliştirmek zorundadır. Üniversite bir eğitim kurumu olduğu gibi aynı zamanda bir araştırma kurumu ve bir kalkınma kurumudur. İçinde bulunduğu bölgenin kalkınması, gelişmesi için üniversitenin ortaya koyacağı çabalar son derece kıymetli. Bu da işte bu iş birlikleriyle gerçekleşebilecek bir hedef. Bu anlamda arıcılık konusunda ortaya koyulan çalışmaların örnek niteliğinde olduğunu ifade etmek isterim. Değerli katılımcılar, karakteristik tat ve aromaya sahip Bingöl balının ünü dünyaya yayılmış, coğrafi işaret alarak küresel çapta pek çok ödüle layık görülmüştür” şeklinde konuştu.

“O dönem yorum yapanları Bingöl Üniversitesi’ne davet etmek lazım”

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Dr. Cevdet Yılmaz konuşmasının sonunda şöyle açıklamalarda bulundu, “Cumhurbaşkanımız, başbakanken bu süreci başlattı ve her ilde bir üniversitemiz olacak dedi. Doğuda, batıda, kuzeyde, güneyde. İnsanımız yükseköğretime erişimde sıkıntı yaşamamalı dedi. Bu zihniyetin bir sonucu olarak bu üniversiteler kuruldu. 2007 yılında kurulduğunda eleştirenler oldu. Bunlar tabela üniversitesi olacak, buradan bir üniversite olmaz diyenler oldu, yorum yapanlar oldu. O yorumları yapanları şimdi Bingöl Üniversitesi’ne davet edip gezdirmek lazım. Gerçekten bugün iftihar ettiğimiz bir noktaya geldik. Tabela üniversitesi değil, ulusal düzeyde ve uluslararası düzeyde rekabetçi bir şekilde yarışan üniversite var. Bingöl Üniversitesi bunun çok güzel bir örneği. Son sekiz yılda Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak bu konuda çok çabalar sarf etti. Huzurunuzda buradan Rektörümüze ve ekibine şükranlarımı sunuyorum” dedi.