ARA
LANGUAGE

HABERLER

Deprem Öldürmez, Binalar Öldürür

Üniversitemizin kuruluşunun 10. Yıl Etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Depreme Hazırlık ve Temel Afet Bilinci” konulu konferansta konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, deprem esnasında ölüme asıl sebebiyet veren unsurun deprem değil, binalar olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı “Depreme Hazırlık ve Temel Afet Bilinci” konferansı üniversitemiz kongre merkezinde 8 Mayıs Pazartesi günü yapıldı. Konferansa Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Hakan Olgun, Prof. Dr. Hasan Çiftçi, İl AFAD Müdürü M. Emin Boğatekin, Türk Kızılayı Bingöl Şube Başkanı Mehmet Savaş ile beraber çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Deprem kuşağında olan bir ülke ve il olarak kendimizi her daim depreme hazırlamamız gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kadıoğlu, “ilk  iki saat, siz kendinizle baş başasınız, çünkü size yardım edecek AFAD ve  sağlık ekipleri ve diğer insanlar da aynı depreme maruz kalacaklar. Bizler evlerimizde, okullarımızda bireysel ve kamusal tedbirleri alıp uygulamalıyız. Mutlaka eşyalarımızı sabitlemeliyiz, depremle ilgili olarak bir acil eylem planı hazırlamalıyız. Kimlere en kısa sürede ulaşacağımızı bilmeliyiz” dedi.