ARA
LANGUAGE

HABERLER

“Güneş Enerji Panellerindeki Hücre Hasar ve Türlerinin Yapay Zekâ ile Tespit Edilmesi” Projesi, TÜBİTAK 1001 Projeleri Kapsamında Destek Almaya Hak Kazandı

Proje, üniversitemiz öğretim elemanları ile Adıyaman, Fırat, Afyon Kocatepe Üniversitesi öğretim elemanları tarafından ortak yürütülecek. Üniversitemiz Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim elemanı Dr. Öğr. Üyesi Mücahit Çalışan’ın araştırmacı olarak yer aldığı proje TÜBİTAK 1001 (Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı) kapsamında desteklenmeye değer görüldü.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisinin yapay zekâ desteği ile enerji üretimini artırmayı amaçlayan proje kapsamında güneş enerji üretimine olumsuz etki ederek, üretim miktarını azaltan panel hücrelerindeki hasarlardan kaynaklı olumsuzlukların ortadan kaldırılması hedefleniyor. Elektrik enerjisi üretimine katkıda bulunacak olan proje, güneş enerji panel üretimi için ithal edilen ürün miktarı ve maliyetlerinin azaltılması noktasında ülke ekonomisine katkı sağlayacak. Projeye ilişkin açıklamalarda bulunan Dr. Öğretim Üyesi Mücahit Çalışan, proje ile panel üretimi kaynaklı ithalat oranını azaltmayı ve bu alanda üretim yapan firmaların maliyetini düşürmeyi hedeflediklerini belirtti.

Yürütücülüğünü Adıyaman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Ferdi Doğan’ın yaptığı projede Fırat Üniversitesinden Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu, Afyon Kocatepe Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi Nevzat Olgun araştırmacı olarak yer almaktadır.