ARA
LANGUAGE

HABERLER

II. Uluslararası İktisadi ve İdari Bilimler Kongresi Gerçekleştirildi

Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından “II. Uluslararası İktisadi ve İdari Bilimler Kongresi: Küresel Siyaset ve Ekonomide Yeni Tehditler ve Fırsatlar” temasıyla düzenlendi.  19-20 Ocak 2023 tarihleri arasında çevrimiçi olarak düzenlenen kongreye Türkiye, Kanada, Avusturya, İngiltere, Hırvatistan, Ukrayna, Fas, Malezya, Amerika, Bangladeş gibi ülkelerden yaklaşık 150 bilim insanı katıldı. İki gün süren ve 36 oturumda gerçekleşen kongre, yurt içinden ve yurt dışından alanında uzman birçok bilim insanını ve araştırmacıları bir araya getirdi. Kongrenin açılış konuşmaları Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Yasin Erdoğan ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ersin Erkan tarafından yapıldı.

Kongrenin ilk konuşmacısı Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, “Ekonomide Yeni Normal: Belirsizlik” başlıklı konuşmasında; küresel çapta yaşanan güncel ekonomik sorunlara değindi ve çözüm önerileri sundu. Arel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Ercan Gezez, “Yeni Dünya Düzeninde Değişen Firma Dinamikleri” başlıklı konuşmasında ise dünya ekonomisindeki sorunlara mikro ölçekte yaklaşarak firmalar ve tüketici davranışları üzerine sunum yaptı.

Kongrenin ikinci oturumda BM Azınlık Hakları Raportörü Dr. Fernand de Varennes “Global Opportunities and Threats: Why a new treaty on the rights of minorities is needed” başlıklı konuşmasıyla insanlığın karşı karşıya kaldığı bir dizi insan hakları ihlallerine vurgu yaparak uluslararası alanda yeni bir bağlayıcı hukuk düzenin inşa edilmesi gerektiğinden bahsetti.

“Yapay zekanın hem olumlu hem olumsuz yönleri var”

İngiltere’den kongreye katılan TheNextMinds CEO’su Prof. Ibrahim Kushchu “The Convergence of Biological and Artificial Intelligence: Opportunities and Threats” başlıklı konuşmasında; yapay zekâ teknolojisinin olumlu ve olumsuz yönlerine vurgu yaparak yapay zekânın, toplumlar için fırsatlar sunduğu kadar içerisinde tehditleri de barındırdığına vurgu yaptı.

Hırvatistan’ın Zagreb Üniversitesinden Prof. Antonija Petričušić ise insan hakları ve kadın haklarını içeren “Women’s Rights as Human Rights: Where Have We Arrived?” isimli sunumunda, kadınların günümüzde karşı karşıya kaldığı sorunların altını çizerek kadın haklarının önemine dikkat çekti.

Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Nataliia Krasnokutska, “Ukraine Transformation of sustainable development goals of Ukrainian business in wartime” başlıklı konuşmasında Rusya’nın Ukrayna işgalinin Ukrayna ekonomisine olan etkilerinden bahsetti.

2 gün süren kongrede; küreselde çapta yaşanan güncel ekonomik sorunlar, yeni dünya düzeninde değişen firma dinamikleri, insanlığın karşı karşıya kaldığı bir dizi siyasal ve toplumsam soruna dair 36 oturumda 150’ ye yakın bildiri sunuldu.

Kongrede sunulan bildirilerin tam ve özet metinlerin yer alacağı kitabın önümüzdeki günlerde hazırlanarak, iibfkongre.bingol.edu.tr kongre web sayfasından yayınlanacağı belirtildi.