ARA
LANGUAGE

HABERLER

‘ISPEC 3. Uluslararası Tıp ve Sağlık Bilimleri Kongresi’ Yapıldı

Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen ‘ISPEC 3. Uluslararası Tıp ve Sağlık Bilimleri Kongresi’ 24-25 Aralık 2021 tarihinde online olarak gerçekleştirilen kongrenin başkanlığını Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Aydın Şükrü Bengü yaptı.

‘ISPEC 3. Uluslararası Tıp ve Sağlık Bilimleri Kongresi’ düzenleme kurulunda; Sağlık Bilimleri Üniversitesinden Prof. Dr. Mahfuz Elmastaş, Siirt Üniversitesinden Prof. Dr. Mahmut Erdemoğlu, Üsküdar Üniversitesinden Prof. Dr. Mevlut Sait Keleş ve Üniversitemizden Doç. Dr. Yusuf Temel ile birlikte çeşitli üniversitelerden 14 akademisyen görev aldı.

Kongrede, Tıp ve Sağlık Bilimleri alanlarında güncel olan; Anatomi, Odyoloji, Biyotıp, Biyokimya, Biyofizik, Biyoistatistik, Bakteriyoloji, Çocuk Gelişimi, Klinik Dilbilim, Klinik Bilimler, Çevresel İş Sağlığı, Embriyoloji, Aile Hekimliği, Adli tıp, Genetik, Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilimleri ve Hizmetleri, Sağlık Politikası ve Hizmetleri, Sağlık turizmi, Sağlık Yönetimi ve Finansmanı, Histoloji, Dil ve Konuşma Bozuklukları, Tıbbi Biyoloji, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Parazitoloji, Tıbbi Mikrobiyoloji, Mikrobiyoloji, Ebelik, Nöroloji, Nükleer Tıp, Beslenme ve Diyetetik, Hemşirelik, İş sağlığı ve güvenliği, Oftalmoloji, Farmakoloji, Eczacılık, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Fizyoloji, Halk Sağlığı, Sosyal Hizmetler, Spor Bilimleri, Veterinerlik ve Hayvan Bilimleri konuları ele alındı.

Uluslararası Kongreye ABD, Çin, Pakistan, Bulgaristan, Endonezya, Bangladeş, Nijerya, Iran, Irak, Rusya, Vietnam, Meksika, Malezya, Brezilya, Portekiz, Azerbaycan, Ukrayna, Romanya, İtalya, Mısır ve Suudi Arabistan başta olmak üzere 28 ülke katıldı. Kongrede 94’ü yerli ve 98’sı yabancısı olmak üzere 192 sözlü bildiri sunuldu.

Kongrede sunulan bildirilerin daha sonra kitap haline getirileceği belirtildi.