ARA
LANGUAGE

HABERLER

‘ISPEC 8. Uluslararası Tarım, Hayvancılık ve Kırsal Kalkınma Kongresi’ Yapıldı

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen ‘’ISPEC 8. Uluslararası Tarım, Hayvancılık ve Kırsal Kalkınma Kongresi’’ 24-25 Aralık 2021 tarihinde online olarak gerçekleştirildi. Onursal başkanlığını Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak’ın yaptığı kongrenin başkanlığını Prof. Dr. Kağan Kökten yaptı.

‘ISPEC 8. Uluslararası Tarım, Hayvancılık ve Kırsal Kalkınma Kongresi’ düzenleme kurulunda; Siirt Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tekin Şahin, Muş Alparslan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yaşar Karadağ ve Üniversitemizden Prof. Dr. Ramazan Solmaz, Doç. Dr. Hakan İnci ve Doç. Dr. Atilla Çakır bulundu.

Tarım Hayvancılık ve Kırsal kalkınma alanlarında güncel konular olarak; Arı ve Arı Ürünleri, Tarla Bitkileri, Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Biyosistem Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Tarım Ekonomisi, Tarımsal Biyoteknoloji, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme, Tarım Makinaları, Zootekni, Su Ürünleri, Gıda, Biyoloji, Biyokimya, Kimya, Et ve Süt Teknolojisi, Veteriner, Ekonomi, Kırsal Kalkınma, Tarım Politikaları, Siyaset Bilimi, Sulama Sistemleri, Bankacılık ve Tarım Kredileri, Çiftçi Birlikleri, Güneş ve Rüzgar Enerjisi, Çevre, Tarımsal İstihdam ve Tarım Ürünleri İthalatının ele alındığı kongreye ABD, Pakistan, Kazakistan, Bulgaristan, Endonezya, Bangladeş, Nijerya, Iran, Rusya, Hindistan, Vietnam, Meksika, Malezya başta olmak üzere 23 ülke katıldı. Kongrede 141’i yerli ve 146’sı yabancısı olmak üzere 287 sözlü bildiri sunuldu.

Kongrede sunulan bildirilerin daha sonra kitap haline getirileceği belirtildi.