ARA
LANGUAGE

HABERLER

‘Karlı Petekli Bal Yeme Yarışması’ Renkli Görüntülere Sahne Oldu

Üniversitemiz tarafından düzenlenen 2. Hesarek Kar Festivali, bin 500’ü öğrenci olmak üzere yaklaşık 2 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Festival kapsamında düzenlenen ve Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen ‘Karlı Petekli Bal Yeme Yarışması’ renkli görüntülere sahne oldu.

Türkiye’de ilk kez festivalde yapılan “Karlı Bal Yeme Yarışması” katılımcılar tarafından yoğun ilgiyle izlendi. Karlı bal yeme yarışmasında, yarışmacıların 250 gramlık Bingöl balı ve Hesarek dağından temin edilen 100 gramlık karın harmanlandığı tabaklar oluşturularak 5 dakikalık süre zarfında tamamen yenilmesi istendi. Festivaldeki Bal yeme yarışması, Bingöl Üniversitesi öğrencilerinden gönüllü 8 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Yarışmacıların kıyasıya karlı Bingöl balı yeme mücadelesi, izleyicilerin şaşkın ve bir o kadar da neşeli bakış ve tezahüratlarıyla izlendi.

Karlı Bingöl balı yeme yarışmasına katılan öğrenciler arasından Tuba Sanır ve Şeyhmus Alto, 2 dakika 44 saniyelik performansıyla birinciliği paylaşırken, İlhan Kayman 2. olarak mücadeleyi tamamladı. Dereceye giren öğrencilere madalyaları Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, Mülkiye Başmüfettişi Mehmet Alpaslan Işık, Mülkiye Başmüfettişi Mahmut Çuhadar Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak ve Bingöl Jandarma Komutanı Bilgihan Yeşilyurt tarafından takdim edildi.

Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak öncülüğünde üniversitemizce yapılan ve öğrencilerimizin doyasıya eğlendiği festival etkinliği Bingöl’ün meşhur balı ve Bingöl’ün meşhur karını aynı karede buluşturdu.