ARA
LANGUAGE

HABERLER

‘Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Doğu Anadolu Bölge Finali’ Yapıldı

İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri arasında düzenlenen ‘Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Doğu Anadolu Bölge Finali’ yapıldı. Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen ‘Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Doğu Anadolu Bölge Finali’, Üniversitemiz Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi’nde 28 Ocak 2024 Çarşamba günü gerçekleştirildi.

Programa Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Dr. Hafız Osman Şahin, Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Davut Kaya, Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dr.  Öğr. Üyesi Selahattin Öz, Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Efe, Erzurum Ömer Nasuhi Bilmen Dini Yüksek İhtisas Merkezi Eğitim Görevlisi Sayın Yusuf Karadayi, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Çiftci ve Prof. Dr. İbrahim Yasin Erdoğan, Genel Sekreter Vekilimiz. Doç. Dr. Veysel Turan, Bingöl İl Müftüsü Mustafa Topal, İl Emniyet Müdürü Şükrü Orhan, İslami İlimler Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Naim Döner, ilimiz kurum amirleri, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

“Kıraat Merkezi ve Kıraat İlmi Enstitüsü ile birlikte inşallah bölgede de bir kıraat damarı oluşur”

Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak yaptığı konuşmada, “Bu güzel günde, güzel icraatın okunacağı ortama geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Böyle bir program hakikaten bizi mutlu etti. Ama bu mutluluğun kaynağı biraz da aramızda bulunan Hafız Osman Şahin Hocadır. Bir araya geldiğimizde, Bingöl Üniversitesi'nde Türkiye’de ilk olan Kıraat Merkezi ve Kıraat Enstitüsü’nün varlığından kaynaklı bölge yarışma finalinin Bingöl'de yapılmasının uygun olacağını ifade ettiler. Biz de onur duyacağımızı söyledik. Üniversitemizde de Kıraat Merkezi ve Kıraat İlmi Enstitüsü ile birlikte inşallah bölgede de bir kıraat damarı oluşur. Enstitümüzde yüksek lisans programlarımız var. Kıraat Merkezinde ise Diyanet İşleri Başkanlığımız ve müftülüğümüz ile yürüttüğümüz tahsis kursları mevcut. Burada ayrıca hafızlık yapan arkadaşlarımız desteklemektedir. Yarışmacı arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Programın hayra vesile temenni ediyor, hepinize tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Programın açılış konuşmasını yapan İslami İlimler Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Naim Döner, “Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Bölge Yarışması Finalinin Üniversitemizde icra edilmesi nedeniyle büyük bir mutluluk ve kıvanç duyduğumu belirtmek isterim. Yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen herkese, paydaş kuruluşlara, Diyanet İşleri Başkanlığına ve Kur'an ı Kerim'e önem veren Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak hocamıza, zahmet edip uzaklardan gelen birbirinden kıymetli jüri üyesi hocalarımıza teşekkür ederim. Bize Kur'an ziyafeti sunacak olan genç talebe kardeşlerime teşekkür ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

“Bu yarışmalar, hafızlığı özendirir”

Bingöl İl Müftüsü Mustafa Topal, “Bu yarışmalarla okuyucuların sayısını çoğaltmak, okumayı özendirmek, hafızlığını özendirmek maksadı var. Genelde Türkiye'de Diyanet İşleri Başkanlığımız üniversitelerle iş birliği halinde. Biz de Bingöl Üniversitemiz’de ve özellikle Rektör hocamızın özel gayretleriyle kurdukları Kıraat İlmi Enstitüsü ve Kıraat Merkezi’nin katkılarıyla buna benzer çalışmaları yapıyoruz. Sizlerin desteğiyle bu çalışmalar ilerleyecek, yükselecek ve daha güzel günlere, daha güzel safhalara erişecektir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, “Son yıllarda Üniversitemiz Sayın Rektörümüzün öncülüğünde Diyanet İşleri Başkanlığımız ve İl Müftülüğümüz ile birlikte çok güzel programlar yapmaktalar. Rektör hocamıza, ekibine ve İl Müftümüze yürekten teşekkür ediyorum. Bölgeler arası Kur'an-ı Kerim yarışmasına katılan bütün kardeşlerimize başarılar diliyor, herkese saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu.

Yarışma sonunda Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Dr. Hafız Osman Şahin Kur’an-ı Kerim Tarihi ve Kur’an-ı Kerimi güzel okuma ile ilgili tarihsel bilgiler verdikten sonra Üniversitemiz Kıraat İlmi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü bünyesinde 8 Ekim 2019 ile 15 Kasım 2022 tarihleri arasında Aşere-Takrîb Kursu’nda eğitimini başarıyla tamamlayan kursiyerlere Aşere-Takrîb Eğitimi Başarı Belgesi takdimi yapıldı ve Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması sonuçları açıklandı. Yarışmaya Erzurum Atatürk Üniversitesi’nden katılan Muhammed Burak Dağ birinci, İnönü Üniversitesi’nden katılan Erdem Kartal ikinci, Bingöl Üniversitesi’nden katılan Muhammed Yılmaz üçüncü oldu. Yarışmada dereceye giren öğrencilere hediyeler takdim edildikten sonra program toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Üniversite öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilen program sonucunda 7 bölgede yapılacak bölge yarışmalarında Doğu Anadolu Bölgesi’ni temsil edecek öğrenci Türkiye finalinde Ankara'da yarışmaya hak kazandı.

Foto galeri için tıklayın.