ARA
LANGUAGE

HABERLER

Mehmet Akif Ersoy ve Prof. Dr. Fuat Sezgin’in isimleri konferans salonlarına verildi

Bingöl Üniversitesi’nde iki konferans salonuna yeni isim verildi. Üniversite senatosunca alınan kararla Enstitüler Binası’nda bulunan konferans salonuna Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu ismi verilirken, Ziraat Fakültesi’nde bulunan salona da Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu ismi verildi.

Bingöl Üniversitesi, bilim ve edebiyat dünyasının iki önemli ismi olan Prof. Dr. Fuat Sezgin ve Mehmet Akif Ersoy’un isimlerini Üniversitede bulunan konferans salonlarına verdi. Senato tarafından alınan kararla, eski rektörlük olarak bilinen Enstitüler Binası’nda bulunan konferans salonuna “Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu” ismi; Ziraat Fakültesi’nde bulunan salona da “Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu” ismi verildi.

Konu hakkında bir açıklama yapan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Türk edebiyatının büyük şairlerinden ve aynı zamanda büyük bir düşünür olan İstiklâl Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy’un ve dünyanın en büyük İslam bilim tarihçilerinden biri olarak kabul edilen Prof. Dr. Fuat Sezgin’in anılarını yaşatmak için isimlerini üniversitemizdeki konferans salonlarına verdik” dedi.

Mehmet Âkif Ersoy Konferans Salonu

Arnavut kökenli Türk şair, veteriner hekim, öğretmen, vaiz, hafız, Kur'an mütercimi ve siyasetçi Mehmet Âkif Ersoy, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ulusal marşı olan İstiklâl Marşı'nın şairidir.

Prof. Dr. Sezgin Konferans Salonu

Bilim tarihçisi. 30 Haziran 2018'de 94 yaşındayken vefat eden Prof. Dr. Fuat Sezgin, vefatının ardından yüzlerce eser bırakmıştır. Dünya çapında, İslam Bilim Tarihi alanında en yetkili isimdir. Birçok üniversite tarafından verilen fahri doktora unvanlarının yanında farklı ülkelerden onlarca ödül ve nişana sahiptir. Prof. Dr. Sezgin, Farsça, Süryanice, İbranice, Latince, Arapça ve Almanca da dâhil 27 dili çok iyi derecede bilmesiyle de hafızlara kazınmıştır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan genelgede 2019 yılı, “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” olarak ilan edilmişti.