ARA
LANGUAGE

HABERLER

‘‘Özel Eğitim Emek İster’’ Projesinin Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Üniversitemiz Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik ve Araştırma Merkezinin iş birliğinde yürütülen, aynı zamanda ülkemizin ve Avrupa Birliği’nin desteklediği ‘’Özel Eğitim Emek İster’’ projesinin tanıtım toplantısı yapıldı. Üniversitemiz Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonunda 24 Mart Perşembe günü tanıtımı gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Hasan Çiftci ve Prof. Dr. İbrahim Yasin Erdoğan, Genel Sekreter Veklimiz. Öğr. Gör. Mesud Öğmen, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Yusuf Tokuş, Fakülte Dekanları, Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının yöneticileri, öğretmenler ve aileler katıldı.

‘Bizimle ilgili her türlü sorumluluğu yapmaya ve destek olmaya hazırız’

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Vekili Yusuf Tokuş, ‘Özel Eğitim Emek İster’ projesinde yer almaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, ‘Bu konuda üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yapmaya ve destek olmaya hazırız’ dedi.

‘Projede emeği olanlara teşekkür ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum’

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Yasin Erdoğan, proje ile ilgili yapılan çalışmalara ve üniversite olarak sundukları katkılara değindi. Bu projenin bizler için ihtiva ettiği önem kadar bu alanda ihtiyaç sahibi olan bireyler ve aileler için de çok değerli olduğunu söyleyen Erdoğan, “Projede emeği olanlara teşekkür ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum’ ifadelerini kullandı.

‘400 başvuru arasından başarılı olan 43 projeden birisidir’

Üniversitemiz Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı ve proje yürütücüsü Öğr. Gör. Mahmut Buyankara, projenin amacı hakkında şunları söyledi: “Bu proje ile birlikte özel eğitim hizmetlerinin kalitesini; dijital içerik tasarımları ve eğitimler üzerinden geliştirerek bu alanda ihtiyaç duyulan donatıları sağlamak ve alan araştırmaları yoluyla kısa ve orta vadeli eylem planları oluşturmaktır”  ‘

Proje süresinin 16 ay olduğuna dikkat çeken Buyankara,  “Bu proje, hibe programına yapılan 400 başvuru arasından başarılı olan 43 projeden birisidir. Bu konuda her zaman desteğini eksik etmeyen Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak hocamıza ve bize destek olan herkese teşekkür ediyorum’ dedi.

‘‘Özel Eğitim Emek İster’’ projesi ile 370 öğretmene ve 200 aileye eğitim verilecek

Proje kapsamında özel eğitim konusunda öğretmen yeterliliklerinin artırılması için öğretmenlere yönelik olarak çalışma kitapları ve dijital içerikler oluşturma, destek eğitimi ve kaynaştırma/bütünleştirme sınıflarına giren 250 öğretmene eğitimler verilmesi, 50 öğretmene dil terapisi eğitimleri verilmesi, 70 öğretmene özel eğitimin farklı alanları arasındaki farkı azaltmaya yönelik eğitim verilmesi, engelli öğrencisi bulunan ailelerin özel eğitim konusunda farkındalıklarının artırılması için engel türlerine uygun olarak iletişim, sosyalleşme ve mahremiyet eğitimlerinin verilmesi gibi faaliyetler yer alıyor.

Ayrıca proje ile birlikte; özel eğitim hizmetlerinin etkili bir şekilde sürdürülmesi için 10 okulun destek eğitimi odalarının donatımı, Bingöl’de özel eğitimin mevcut durumu ve iyileştirme yollarının geliştirilmesi için alan uzmanları, özel eğitim ve kaynaştırma öğretmenleri, ilgili aileler, RAM ve Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcilerinde oluşan katılımcılarla bir çalıştay düzenlenmesi gibi faaliyetlerin yapılması hedefleniyor.

Bütün bu faaliyetlerle birlikte proje kapsamında 370 öğretmene ve 200 aileye eğitim verilmesi, bir araştırma raporu hazırlanarak basılması, 10 okulun destek eğitimi odalarının donatılması, öğretmenlere yardımcı eğitim materyali olarak 5 kitap oluşturulması ve derse yardımcı 70 adet dijital içerik hazırlanması planlananıyor.

Proje tanıtım toplantısı soru-cevap faslı ile sona erdi.