ARA
LANGUAGE

HABERLER

Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak, İhtisas Üniversiteleri Performans İzleme ve Tecrübe Paylaşım Toplantısına Katıldı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Başkanlığı tarafından yürütülen "Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Programı" kapsamında, 22 üniversite rektörüyle Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde bir araya geldi. Toplantıya Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ramazan Solmaz katıldı.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Lavanta Tepesi Otel’de gerçekleştirilen ihtisas üniversiteleri toplantısına; Üniversitemiz ile birlikte Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Yozgat Bozok Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmet bey Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Uşak Üniversitesi, Aksaray Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Siirt Üniversitesi, Muş Alpaslan Üniversitesi, Artvin Çoruh Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi, Munzur Üniversitesi ve Hitit Üniversitesi rektörleri katıldı.

İhtisas üniversitelerine 7 üniversite daha katıldı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan’ın açılış konuşmalarının ardından YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Programı'nda yer alan Üniversitelerin faaliyet performanslarının izlenmesi ve tecrübe paylaşımı amacıyla belirli aralıklarla toplantılar düzenlediklerini ifade etti. Salgın nedeniyle uzun süre ara verilen buluşmalara Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile devam ettiklerini belirten Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK'ün "kalite, çeşitlilik, farklılık ve bölgesel gelişme odaklı" bir planlama anlayışını ve yaklaşımını önemsediğini vurguladı. Üniversitelerin program çerçevesinde, bölgesel kalkınmanın sağlanmasında öncü, yönlendirici ve aktif rol oynamalarının hedeflendiğini söyleyen Prof. Dr. Özvar, Batman, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Karamanoğlu Mehmet Bey, Munzur ve Hacı Bektaş Veli Üniversitelerini de yeni ihtisas üniversiteleri olarak açıkladı.

‘Arı ve Arı Ürünleri alanında başarılı çalışmalar yapıyoruz’

Toplantıda söz alan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Pilot Üniversite faaliyetleri hakkında bilgi vererek, ‘Bingöl Üniversitesi olarak Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Programı'nda Arı ve Arı Ürünleri alanında başarılı çalışmalar yapıyoruz. Bu alanda yüksek lisans ve doktora eğitimleri vermekteyiz. Özellikle 100/2000 YÖK Doktora bursları kapsamında öğrencilerimiz var. Bizlere her zaman destek olan YÖK Başkanımız Erol Özvar’a, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Naci Gündoğan’a, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Eğitim ve Kültür Dairesi Başkanı Tolga Balcı’ya, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Şimşek’e, toplantıya katılan rektörlerime ve katılımcılara teşekkür ediyorum’ dedi.

Program, ihtisas Üniversitesi Rektörlerinin ihtisaslaşma faaliyetlerine ilişkin karşılıklı bilgi alışverişi ve tecrübe paylaşımıyla sona erdi.