ARA
LANGUAGE

HABERLER

ÜNİDAP 6. DÖNEM TOPLANTISI ÜNİVERSİTEMİZDE YAPILDI

Doğu Anadolu Projesi Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİDAP) 6. Dönem Toplantısı Üniversitemiz ev sahipliliğinde ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar başkanlığında yapıldı. Üniversitemiz Senato Salonu’nda 7 Kasım Pazartesi günü düzenlenen toplantıya YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın yanı sıra YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan ile birlikte Atatürk Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, Hakkari Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Munzur Üniversitesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin rektörleri ile DAP Kalkınma İdaresi Başkan Yardımcısı Mehmet Özdoğan katıldı.

ÜNİDAP 6. Dönem Toplantısının açılış konuşmasını yapan ve aynı zamanda dönem başkanı olan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Bu yıl Üniversitemizde gerçekleştirdiğimiz Doğu Anadolu Projesi Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİDAP) toplantısını yapmanın gururunu yaşıyoruz. YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan ve 16 üniversite Rektörünü Bingöl’de, Bingöl Üniversitesinde ağırlamaktan mutluyuz. Üniversitemiz ile ilgili sizlerle kısa bilgiler paylaşmak isterim. Bingöl Üniversitesi olarak her geçen gün hızla büyümekteyiz. Son olarak yapılan İslami İlimler Fakültesi binası ile fiziki alt yapımız bitti sayılır. Açılışını yeni yaptığımız hayvan hastanemiz sadece ilimize değil, bölgeye hizmet verecek potansiyele sahiptir. Hayvan Hastanesinden özellikle SÜTAŞ’la beraber güzel çalışmalar yapmaktayız. Ilıcalar Termal Tesisimiz, yeni açılan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültemize gelecek öğrencilerimize büyük katkı sağlayacaktır. Üç alanda pilot üniversiteyiz. ‘‘Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma’’ alanında Pilot Üniversite olarak PİKOM Birimi aracılığıyla 35 proje ile çalışmalar sürdürülmektedir.  Bu alandaki çalışmalar sonucunda ‘Bingöl Balı Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ aldı. Yine bu alanda 60’a yakın ürün elde edildi. Üniversitemiz akademisyenlerinin yaptıkları bilimsel çalışmaların çıktılarını görmekten onur duyuyoruz. Örneğin 2022-2023 URAP verilerine göre Üniversitemiz 2000 yılı sonrasından kurulan üniversiteler arasında 16. sırada, bölge üniversiteleri arasında ise 1. sırada yer almaktayız. Bu vesileyle bugün gerçekleştirdiğimiz toplantının hayırlara vesile olmasını diliyor, hepinize teşekkür ediyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu. 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar; Bölgesel üniversitelerimizden, kendi kurumsal potansiyelinin farkında olan, mevcut imkânları gerçekçi bir şekilde değerlendiren ve aynı zamanda vizyoner bir hedef ortaya koyan bir yönetim şekli beklediklerini ve üniversitelerin bulundukları bölgenin kalkınmasına sundukları katkıyı önemsediklerini söyledi.

“Bingöl Üniversitesi'nin, bölgenin önemli bir eğitim ve cazibe merkezi haline geldiğini görmekteyim”

Yükseköğretim sistemindeki kurumsal çeşitliliği artırma yönündeki kararlılıklarının devam ettiğini belirten Prof. Dr. Özvar, bu hedef doğrultusunda gerekli politika adımlarını atmaktan çekinmediklerini ifade etti. Bugün kurumsal çeşitliliği rahatlıkla konuşabilmesinin son 20 yılda yükseköğretim sisteminde yaşanan genişlemenin doğal bir ürünü olduğuna dikkat çeken YÖK Başkanı Özvar, "Gerek Yükseköğretim Sistemine erişim gerekse de erişim eksikliği kaynaklı yaşanan birçok dengesizlik de bu genişleme sürecinde kendiliğinden çözüm yoluna girmiştir. Bu sürecin olumlu meyvelerinden biri olarak, 2007 yılında kurulan 17 üniversiteden biri olan Bingöl Üniversitesinin, 15 yıl gibi kısa bir sürede katetmiş olduğu mesafe ve gelişmeyi bugün burada bizzat müşahede etmenin mutluluğu içerisinde olduğumu da dile etmek isterim. Üniversitemizin bu kısa süre içerisinde kurmuş olduğu fakülteler, enstitüler, araştırma merkezleri ve diğer birimlerle altyapısını önemli ölçüde tamamladığını, 84'ü ön lisans, 42'si lisans, 48'i yüksek lisans ve 16'sı doktora programı ile 16 bin öğrenciye ev sahipliği yaparak bölgesinin önemli bir eğitim ve cazibe merkezi haline geldiğini görmekteyim” şeklinde konuştu.

“Türkiye'nin dört bir yanındaki üniversitelerimiz farklı kurumsallaşma düzeylerine sahiptirler”

"Yükseköğretimi tüm yurt sathına yaygınlaştıran ve böylece erişim sorununun çözülmesine vesile olan geleceğe yönelik vizyonu ve destekleri dolayısıyla muhterem Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür etmek isterim” şeklinde konuşan Özvar, sözlerine şöyle devam etti:

“YÖK'ün ana rolü, üniversitelerin görüş ve önerilerini alarak, bu kurumsallaşma ve olgunlaşma sürecini desteklemektir, olgunlaşma sürecinde bir yükseköğretim kurumunun hedefleri açısından en kritik husus açık ve net bir misyona sahip olmasıdır.” dedi. 

“Üniversitelerin bulundukları bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlamaları beklenmektedir”

Sadece Türkiye’de değil, hemen hemen tüm ülkelerde üniversitelerin bulundukları bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlamaları beklentisinin olduğunu dile getiren Özvar, konuşmasında şunlara dikkat çekti: “Bugün gelinen noktada, tekrar vurgulamak isterim ki, üniversitelerimizin bulundukları bölgenin kalkınmasına sundukları katkıyı oldukça önemsiyoruz. Yükseköğretim sistemimizdeki kurumsal çeşitliliği artırma yönündeki kararlılığımız devam etmektedir”

“En önemli hedeflerimizden biri de kurumlarımızın öğrenci ve akademisyen profillerinde çeşitliliği sağlamaktır”

Yükseköğretim kurumlarımızdan ve üniversitelerimizden beklentilerimiz arasında gördüğümüz en önemli hedeflerden biri de kurumlarımızın öğrenci ve akademisyen profillerinde çeşitliliği sağlamaktır diyen Özvar, konuşmasını şu şekilde tamamladı: “2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı Bahar Döneminden itibaren, hazırlıklarını henüz tamamladığımız ‘YÖK Akademik Hareketlilik Projesi’ ile adeta bir akademik seferberlik ilan ediyoruz. Bu projeyi, öncelikle 2006 yılından sonra kurulan üniversitelerde öğretim üyesi temininde güçlük çekilen programlara destek olmak, üniversitelerimiz arasında öğretim elemanı hareketliliğini artırmak ve öğrencilerimizi farklı üniversitelerimizin öğretim üyeleriyle buluşturmak amacıyla başlattık. Bugünkü toplantımızın verimli geçmesini, yükseköğretim sistemimize ve ülkemizin bölgesel kalkınma odaklı süreçlerinin gelişimine katkılar sağlamasını diliyorum. Başta toplantımıza ev sahipliği yapan Bingöl Üniversitemiz olmak üzere tüm ÜNİDAP üyesi üniversitelerimize, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’na ve bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Program, toplantıya katılan üniversite rektörlerinin görüş ve önerileriyle sonlandırıldı.

 

Fotoğraf galerisi için tıklayınız.