ARA
LANGUAGE

HABERLER

Üniversitemiz ile Müftülük arasında işbirliği protokolü

Bingöl Üniversitesi ile Bingöl İl Müftülüğü arasında temel Kur’an-ı Kerim eğitim ve öğretim programı, hafızlık, tashih-i huruf ve aşere-i takrib kursları ile ilgili işbirliği protokolü imzalandı. Protokollün imzaları Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak ve İl Müftüsü Muharrem Genç tarafından atıldı.

İmzaları atılan protokol ile Bingöl Üniversitesi Kıraat İlmi Eğitimi ve Uygulama Merkezi ve Bingöl İl Müftülüğü arasında öğrenci yetiştirme amacıyla temel Kur’an-ı Kerim öğretimi programı, hafızlık, tashih-i huruf ve aşere-i takrib kursları düzenlenecek.

Protokol imza töreninden ardından konuşan Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Üniversitemizde kurduğumuz kıraat merkezimiz bünyesinde daha önce güzel ve faydalı kurslar vermiştik. Yakın zamanda Kıraat Enstitümüzü de kurmuştuk.  Bingöl’de çok güçlü olan medrese geleneğini kıraat ilmi ile desteklemek istiyoruz. Bingöl’de güzel Kuran okunsun, Camilerimizde güzel ezan okunsun istiyoruz. Bu kurslarımızda İlahiyat Fakültemizdeki ilgili hocalarımız bu sahada daha faydalı olacaklar.  Müftülüğümüz ile birlikte kıraat alanı ile ilgili hem tashih-i huruf hem aşere-takrib hem de kıraat ile ilgili diğer alanlarda işbirliği yapıyoruz. Çünkü Diyanet İşleri Başkanlığı ve İl Müftülüğümüz bu işin birinci dereceden ilgilisi ve paydaşıdır. Bu iki kurumuz ile birlikte Üniversitemizde kıraat alanında yetkin insanlar yetiştirmek istiyoruz. İlahiyat fakültemizde bu alanda kendini yetiştirmek ve yetkin hale getirmek isteyen öğrencilerimize de destek olacağız. Protokolün hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

İl Müftüsü Muharrem Genç ise “Sayın rektörümüze çok teşekkür ediyoruz. Geldiği günden beri kıraat alanına özel bir hassasiyet gösterdi. Hassasiyetle üzerinde durdu. Kıraat ilmini yeniden yeşertip Bingöl’de bu damarı oluşturduk. Tashih-i huruf ve aşere-i takrib dâhil bütün alanlarda temel oluşturmaya çalışacağız. Hem üniversitemizdeki hem de müftülüğümüzde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Allah emeği geçenlerden razı olsun. Protokolümüzün hayırlara vesile olsun İnşallah” diye konuştu.