ARA
LANGUAGE

HABERLER

Üniversitemiz ile Yakın Doğu Üniversitesi Arasındaki İş Birliği Protokolü Yenilendi

Üniversitemiz ile Yakın Doğu Üniversitesi arasında yenilenen iş birliği protokolü imza törenine Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak, Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Bülent Zülfikar ve İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin düzenlediği “Oruç ve Sağlık” paneline katılmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ve Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ ile Türkiye ve KKTC yükseköğretimini güçlendirecek akademik iş birliği protokollerine imza attı. Üniversite rektörlerinin katılımı ile düzenlenen protokol töreninde Üniversitemiz ile Yakın Doğu Üniversitesi arasında devam eden iş birliği protokolü yenilendi.  Programda ayrıca Yakın Doğu Üniversitesi ve İnönü Üniversitesi arasında akademik iş birliği protokolü imzalanırken, Yakın Doğu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nin yürürlükte olan iş birliği protokolü kapsamında ortak proje olarak geliştirdiği çocuklarda görülen nadir metabolik hastalıkların genetik nedenlerini saptayacak tıbbi tanı kiti projesinde de son aşamaya gelindiği ifade edildi.

‘Yakın Doğu Üniversitesi ile olan iş birliklerimizin devam etmesinden memnuniyet duyuyoruz’

İmza töreninde konuşan Üniversitemiz Rektörümüzü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Yakın Doğu Üniversitesi ile olan iş birliklerinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek; “Yakın Doğu Üniversitesi, sadece Kıbrıs’ta değil dünya genelinde güçlü bir üniversite konumunda. Uluslararası alanda birçok başarıya imza atan ve akademik yayınlarda önemli bir başarı grafiğine sahip. Bingöl Üniversitesi tarım, havza, arı ve endemik bitkiler konularında öncü bir üniversite olarak Türkiye’de önemli bir yere sahiptir. Arıcılık alanında yüksek lisans ve doktora programları ile öne çıkan, Türkiye’de benzersiz bir konuma sahip olan üniversitemiz, arı kompleksi ile de dikkat çekiyor. Tecrübelerimizi paylaşmak ve iş birliklerimizi daha da güçlendirmek adına, Yakın Doğu Üniversitesi ile olan iş birliklerimizin devam etmesinden memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Kendisinin de bir dönem Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığını yürüttüğünü de hatırlatan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Yakın Doğu Üniversitesi kampüsüne geldiğimde kendimi evimde gibi hissediyorum. Gönül bağlarımız hiçbir zaman kopmadı” dedi.

 ‘Bu iş birliklerine imza atmaktan büyük bir onur ve gurur duyuyoruz’

Protokol imza töreninde konuşan Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, üniversiteler arasında geliştirilen iş birliklerinin bilimsel üretimde önemli bir katalizör görevi gördüğünü vurgulayarak; “Bu iş birlikleri, farklı disiplinlerden ve coğrafyalardan gelen akademisyenleri bir araya getirerek farklı bakış açılarını, deneyimleri ve uzmanlıkları birleştirme fırsatı sunuyor. Üniversiteler arası uluslararası iş birlikleri, bilimsel gelişmeyi hızlandırır, yenilikleri teşvik eder. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden İstanbul Üniversitesi, İnönü Üniversitesi ve Bingöl Üniversitesi ile yaptığımız iş birlikleri de bilimsel üretimimizi güçlendirerek Türkiye ve KKTC yükseköğretimi arasındaki dayanışmaya da güç katacak. Aynı vizyonu ve bakışı paylaşan değerli mevkidaşlarıma teşekkür ediyorum. Bugün, İnönü Üniversitesi ve Bingöl Üniversitesi ile iş birliği için imza atmaktan büyük bir onur duyuyoruz” dedi.

Protokoller kapsamında, üniversiteler arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programları, ortak araştırma projeleri ve akademik etkinliklerin yapılması hedefleniyor. Aynı zamanda kültürel ve sosyal etkileşimi artırmak, ortak eğitim programları oluşturmak da protokollerin önemli hedefleri arasında yer alıyor.