ARA
LANGUAGE

HABERLER

Üniversitemiz, INCSOS VII. Karabağ Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi'ne Katıldı

Üniversitemizin de düzenleme kurulu içerisinde yer aldığı INCSOS VII. Karabağ Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi 2-4 Haziran 2022 tarihlerinde Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de gerçekleştirildi. TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ve Azerbaycan Cumhuriyeti Millî Meclisi Başkanı Prof. Dr. Sahibe Gafarova’nın himayelerinde Uluslararası Balkan Üniversitesi (Makedonya) ve Azerbaycan ADA Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen INCOS VII. Karabağ Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’ne Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Pilot Üniversite Koordinasyon Merkez Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Nusret Özbay ve Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Şenol Çelik katıldı.

“Azerbaycan Halkının Haklı Davasına Destek Vermeye Devam Edeceğiz”

Bu yıl ‘Karabağ’ özel dosyasıyla yapılan kongrenin açılış konuşmasını yapan TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Kafkasya'da kalıcı barışın tesisi için kardeş Azerbaycan halkının haklı davasına destek vermeye devam edeceklerini vurguladı. Azerbaycan'ın haklı davasının uluslararası toplum tarafından da bilinmesini arzu ettiklerini söyleyen Şentop, hem medyanın hem de akademik dünyanın ilgisinin Karabağ konusuna çekilmesi için TBMM ve Azerbaycan Milli Meclisi’nin himayesiyle böyle bir kongre düzenlediklerini belirtti. TBMM Başkanı Şentop, 20 farklı ülkeden toplamda 100’ün üzerinde üniversiteden 3 binin üzerinde tebliğ başvurusu olduğunu ve bin 741 tebliğin kabul edildiğini anlattı. Şentop, “Ben bir Türkiye-Azerbaycan ortak üniversitesinin bir an önce hayata geçirilmesini ve hatta önümüzdeki öğretim yılında öğretime başlamasını çok önemli buluyorum” dedi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Millî Meclisi Başkanı Prof. Dr. Sahibe Gafarova etkinlikte yaptığı konuşmada, Karabağ'ın kongrenin ana teması olarak seçilmesinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek Karabağ gerçeklerinin akademik çevreler tarafından vurgulanmasının, bilim literatürüne yansıtılmasının ve gelecek nesillere aktarılmasının çok önemli olduğunu belirtti.

“Azerbaycan, Kardeş ve Dost Ülke Olarak Bizim İçin Büyük Öneme Sahip”

Bingöl Üniversitesi’nin kongreye katılımıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Azerbaycan kardeş ve dost bir ülke olarak bizim için büyük bir öneme sahip. Üniversite olarak kongreye üç sözlü bildiri ile katıldık. Kongreye bu yıl, akademisyenlerin yanı sıra 40’ın üzerinde üniversite rektörü de katıldı. Bu bizim Azerbaycan’a verdiğimiz değerin bir göstergesidir. Üniversite olarak Azerbaycan’daki bazı üniversiteler, resmî kurumlar ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliği programlarımız bir süredir devam ediyor. Bu ziyaretimizde de Üniversitemizin pilot üniversite olarak yaptığı çalışmalarla ilgili olarak Azerbaycan Arıcılar Birliği ile yeni bir iş birliği protokolü imzalayıp iki kardeş ülke arasında var olan iş birliklerini daha da artırmayı hedefliyoruz. Kongrenin başta akademisyenlerimiz olmak üzere tüm bilim insanlarına faydalı olmasını temenni ediyorum” dedi.