ARA
LANGUAGE

HABERLER

Üniversitemiz Kuluçka Merkezi Hizmet Vermeye Başladı

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi bünyesinde bulunan ‘Kuluçka Merkezi’ hizmete girdi. Kuluçka Merkezi ile Bingöl’de bulunan kanatlı hayvan yetiştiricilerine büyük kolaylıkların sağlanması amaçlanıyor. Mart ayının başında hizmet vermeye başlayan Kuluçka Merkezi’nin faaliyetleri Temmuz ayı sonuna kadar devam edecek.

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi bünyesinde bulunan ‘Kuluçka Merkezi’ yeni dönemde kanatlı hayvan yetiştiricileri için hizmet vermeye başladı. Kuluçka Merkezi ile ilgili olarak Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Aygün şu açıklamalarda bulundu: “Kuluçkalık işlemi ve kuluçka makinelerinin kolaylıklarından faydalanmak üzere Üniversitemiz Ziraat Fakültesi bünyesinde daha önceden kurulan ‘Kuluçka Merkezi’ tekrar faal hale getirilmiş bulunmaktadır. Merkezin faaliyetlerine yeniden başlaması ile ilimizde bulunan kanatlı hayvan yetiştiricilerine büyük kolaylık sağlanacaktır. Merkezimizde hindi, kaz, tavuk, ördek ve keklik türünden kanatlı hayvan yavrularının çıkarılması için uygun ve tam donanımlı makinalar ve aparatlar mevcuttur. Özellikle kanatlı hayvan yetiştiriciliği ile uğraşan vatandaşlarımızı bu yıl da merkezimizde görmek bizleri mutlu etmektedir. Bugüne kadar merkezimizi yetiştiricilik ve üretim yapan yaklaşık 500 üreticimiz ziyaret etti. Yine geçen senelerde Rektörümüzün katkıları ile Fakültemiz Zootekni Bölümüne, ‘yumurta kalite ve test cihazı’ alınmıştı. Bu cihaz sayesinde geçen sene olduğu gibi bu sene de kuluçka için gelen yumurtalarda kuluçka öncesi döllülük ve kalite özelliklerinin belirlenmesine yönelik çalışmalara devam edildi. Bu çalışmalar sayesinde kuluçka veriminin artması ve yetiştiricilerin daha az kayıpla üretim yapmalarına yönelik adımlar atılmış oldu. Ayrıca bu yıl içerisinde Şehir Merkezine uzak bölgelerde ikamet eden ve yumurta getirmiş olan yetiştiricilerimiz için kuluçkadan çıkan civcivleri için kısa süreli muhafaza etmek amacıyla otel hizmeti de verilmektedir. Bu vesileyle bizlere her daim destek olan Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak’a ve emek veren arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Hakan İnci’nin koordinatörlüğünde 1 Mart 2023 tarihinde hizmet vermeyen başlayan ‘Kuluçka Merkezi’ faaliyetlerinin temmuz ayı sonuna kadar devam etmesi planlanıyor.