ARA
LANGUAGE

HABERLER

Üniversitemiz Seralarında Üretilen Sebze Fidelerinin Satışları Başlıyor

Üniversitesiniz ‘Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü’ bünyesinde Çapakçur Vadisi’nde yer alan seralarda çoğunluğu ata tohumu olarak adlandırılan yerli tohumlardan yetiştirilen domates, biber, patlıcan, salatalık, kavun ve karpuz gibi birçok sebzenin fide satışları 16 Mayıs 2022 Pazartesi günü başlıyor

Fideler Üretiminde Çoğunlukla Yerli Tohum Kullanıldı

Bingöl Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Ahmet Hakan Ürüşan, Çapakçur Vadisi’nde yer alan seralarda yetiştirilen sebze fidelerinin üretiminde çoğunlukla ‘ata tohumu’ olarak bilinen yerli tohumun kullanıldığını ifade etti. Ürüşan, Mart Ayı’nın ortalarından itibaren üretimine başladıkları sebze fidelerinin bir kısmının şu anda dikime hazır geldiğini, bir kısmının da önümüzdeki günlerde dikime hazır hale geleceğini söyledi.  

Bingöl İli için fidelerin uygun dikim zamanının Mayıs Ayı’nın ilk haftası olduğunu ifade eden Ürüşan, şu açıklamalarda bulundu: Daha erken dikimi yapılan sebze fidelerinin ilkbahar donlarından zarar görme riski vardır. Fideleri dikerken ve devamında bir takım yapılması gereken uygulamalar var. Özellikle fideyi götürüp diktikten sonra can suyunun verilmesi gerekiyor. Takip eden birkaç gün de ihtiyaç duyulması halinde bu işleme devam edilmeli. Tüplü fidelerimizin tanesi 1 Lira 75 kuruştan satılıyor. İlgi duyan vatandaşlarımızı Çapakçur Vadisi’nde yer alan seralarımıza bekliyoruz”