ARA
LANGUAGE

HABERLER

Üniversitemizde ‘28 Şubat Tecrübesi ve Türkiye Gerçekleri’ Konferansı

Üniversitemizde (Tüm İlahiyat Fakülteleri ve Yüksek İslam Enstitüleri Derneği) TİYEMDER Onursal Başkanı Selahaddin Yazıcı’nın konuşmacı olarak katıldığı "28 Şubat Tecrübesi ve Türkiye Gerçekleri" konulu konferans düzenlendi.

Eski rektörlük konferans salonunda düzenlenen konferansa Bingöl Belediye Başkan Vekili Halim Sügü, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Çiftçi ve Prof. Dr. Hakan Olgun, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü M. Emin Çakan, Kültür ve Turizm İl Müdürü Kasım Barman, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

28 Şubat Kısa Filmi Duygulu Anlar Yaşattı

Konferans, Türkiye Kur’an-ı Kerim okuma birincisi Hafız Cihan Kodal'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Tilavetin ardından 28 Şubat sürecinde yaşanan zulümlerin anlatıldığı sinevizyon gösterisi salonu dolduranlara duygulu anlar yaşattı.  Konuşmasına 28 Şubat sürecinde başörtülülere yapılan hukuksuzluklara dikkat çekerek başlayan TİYEMDER Onursal Başkanı Selahaddin Yazıcı, "Ne olur bu tesettürü bozmayalım. Bu tesettür ve hicap için çok mücadeleler verildi buna yazık etmeyelim" diye salondakilere telkinde bulundu.  

Cumhuriyet dönemi sonrasında yıllarca Kur'an-ı Kerim'in ve ezanın yasaklandığını hatırlatan Yazıcı, "O dönemin kahramanları aynen 28 Şubat'ın kahramanları gibi güzel destanlar yazdılar. Mağaralarda, ahırlarda, samanlıklarda Kur’an öğreten kahramanlar Kur’an yasağına rağmen Kur’an'ı en ücra köşelere kadar taşıdılar. 18 yıl minarelerden tanrı uludur sesleri yükseldi. O dönem, minareye çıkarak yanlışlıkla 'Allah-u Ekber' diyenler mahzenlere atıldı, işkencelere tabi tutuldu, dipçiklerinden geçirildi ama o yasak hiç insanımızın içine sinmedi" dedi.

28 Şubat döneminde özellikle tesettür için verilen mücadelelere dikkat çeken Yazıcı, "Tesettür, vücut hatları belli olmayacak şekilde baştan aşağıya kapanmaktır. Ne olur, bu tesettürü bozmayalım. Bu tesettür ve hicap için çok mücadeleler verildi, buna yazık etmeyelim. Bu haklar, kul hakkıdır. Çok koşturuldu; bire bir şahidiyim" diye konuştu.

"28 Şubat, bir küresel talimatla hainler tarafından yapıldı" diyen Yazıcı, "Maalesef bu topraklarda hem bu milletten maaş alıp hem de küresel güçlerden maaş alan hainler var. Onların talimatlarını yerine getiriyorlar. 28 Şubat kararlarına imza atan, Merve Kavakçı’yı meclise sokmayan ve bu yabancı güçlerle yani gâvurlarla işbirliği yapan partileri halk öyle bir cezalandırdı ki, CHP bile barajı aşamadı o dönemdi" ifadelerini kullandı.

"15 Temmuz Topyekûn Dindar İnsanların Büyük Başarısıdır"

15 Temmuz darbe girişimine de değinen Yazıcı, "15 Temmuz öncesi Amerika’ya yerleşen vatandaş, sırf bundan dolayı Amerika’yla İsrail’le ve batıyla işbirliği yaparak, 'Ben sizinle birlikte hareket etmeye ve sizin verdiğiniz talimatlara uymaya hazırım.' dediği için arkasından bir kişi bile gitmedi. 15 Temmuz bir AK Parti başarısı değildir, 15 Temmuz topyekûn dindar insanların en büyük başarısıdır ve bir halk inkılabıdır. Bunu herkes böyle bilsin. Tanka, helikoptere, bombaya karşı durmak iman ister. Aynı anda Allah, aynı direniş ateşini herkesin içine düşürüyor. Herkes 15 Temmuz'u iyi analiz etsin, 15 Temmuz'u iyi okusunlar, bu topraklara İslam yeniden geliyor" ifadelerini kullandı.

"Irkçı, Milliyetçi Tuzağı Bu Topraklardan Def Edelim"

PKK'nın bölgede oluşturduğu maddi ve manevi tahribatlara dikkat çeken Yazıcı, "Bu topraklarda, ırkçı üstelik Marksist, Kürtçü bir hareket,  İslamcı olmayan hatta 'küfür' bir hareket, destekler duruma gelindi.  Ya da Kürt hakları adı altında ona bir kapı aralandı ve maalesef bu topraklardaki gençler yine o gâvur taklidinin içerisine düştü. Gelin, yeniden ciddi manada İslam’a dönüşü bu topraklarda çok daha sesli ve cesur bir şekilde anlatalım. Ve bu ırkçı, milliyetçi, Kürtçü tuzağını bu topraklardan def edelim. Hiçbir kardeşimizin arasında zerre kadar fark olamaz. Eğer fark var dersek biz İslam’ın dışına çıkarız" şeklinde konuştu.

FOTOĞRAFLAR