ARA
LANGUAGE

HABERLER

Yoshinori Moriwaki Depreme Hazır Mısınız Konferansı Verdi

Üniversitemizde "Depreme Hazır mısınız?" konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Japon Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, çok akarsu olması sebebiyle Bingöl’ün depreme karşı daha dayanıksız olduğunu söyleyerek, binaların yapımında bu durumun göz önüne alınmadığı belirtti.

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından "Depreme Hazır Mısınız?" konulu konferans düzenlendi. Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Japonya Yurtdışı İnşaat Şirketleri Derneği Genel Sekreteri YoshinoriMoriwaki konuşmacı olarak katıldı. Moriwaki, deprem büyüklüğü, deprem şiddeti, Türkiye ve Japonya deprem yönetmelikleri arasındaki farklar yanı sıra yer kabuğu hareketleri, Türkiye ile Japonya arasında yapı farkları ve depreme hazır olmak gibi konularda öğrencileri bilgilendirdi.

HASAR ÇOK DÜŞÜK SEVİYELERE İNDİRİLEBİLİR

Deprem bölgesi olan Bingöl’de olası bir depremin oluşturacağı tahribat ve zararları ile alınacak önlemleri tespit etmek amacıyla düzenlenen konferansta konuşan “Moriwaki, Özellikle iki fay hattının kesişim noktasında bulunan Bingöl yakın bir tarih diyebileceğimiz iki deprem gördü. Bu depremlerde insanların depreme ne kadar hazırlıksız olduğu gözler önüne serildi.  Bingöl ilinde çok akarsu olması sebebiyle depreme karşı daha dayanıksız bir toprak yapısı var. Bina tasarımlarında bunun göz önüne alınmadığınıgördük. Yapılan yolların kısa zamanda çökmesi ve bozulmasının ana sebebi de toprağının güçsüz olmasıdır. Binalarda yapılan ucuz, yanlış kolon ve kiriş sistemleri, binaları daha da dayanıksız yapmaktadır.Binalar yapılırken farklı bağlantılar sağlanarak demirle güçlendirilmesi gerekiyor. Ayrıca kullanılan tuğla ve malzemelerin kalitesiz olması, binaları daha da zayıf hale getirmektedir.Depreme karşı bina duvarlarında yatay ve dikey demirlerin kullanılması binaları daha da güçlendirebilir. Ayrıca, binalarda salınım sistemi oluşturarak kolonlar, mantolama ve benzeri yöntemler ile deprem hasar riski Japonya’da olduğu gibi çok düşük seviyelere indirilebilir.Olası bir depreme hazırlıklı olmak için de şimdiden hazırlıklı olmamız gerek. Bu önlemleri almak için de sizin gibi mühendis arkadaşlara çok büyük görev düşüyor. Sağlam binalar yapmamız gerekir” dedi.

Moriwaki, Konferansın ardından Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Japonya ve Türkiye arasındaki potansiyel iş olanakları ve işbirliğine değinildi.