ARA
LANGUAGE

HABERLER

Üniversitemizde Kutlu Doğum Heyecanı

Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Üniversitemiz Kongre Merkezinde düzenlenen “Hz. Peygamberin Oluşturduğu Vahdet Toplumu” konulu panel güzel görüntülere sahne oldu. Salonun hınca hınç dolduğu panelde, İslam kardeşliği ve İslam dünyasının içerisinde bulunduğu durum konuları ön plandaydı.

Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Bingöl İl Müftülüğü tarafından organize edilen “Hz. Peygamberin Oluşturduğu Vahdet Toplumu Paneli” Üniversitemiz Kongre Merkezinde düzenlendi. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde; Prof. Dr. M. Mahfuz Söylemez, Prof. Dr. H. İbrahim Bulut, Doç. Dr. Hakan Olgun panelist olarak katıldı.

Panelin açılış konuşmasını Bingöl Müftüsü Mecit Can yaptı. Peygamber Efendimizin hayatına değinen Müftü Can, İslamiyet’in bir arada yaşamaya ve kardeşliğe verdiği öneme de vurgu yaptı.

Panelin moderatörlüğünü yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, sözlerine Mardin’in Nusaybin ilçesinde şehit olan Bingöllü Polis Memuru Recep Tümen’i kaybetmenin üzüntüsünü dile getirerek başladı.  Prof. Dr. Çapak, “Öncelikle bugün toprağa verdiğimiz şehidimiz için üzüntülerimi belirtmek istiyorum. Şehidimizi toprağa verip buraya geldik. Rabbim mekânını cennet etsin. Yakınlarına ve milletimize sabrı cemil niyaz ediyorum” dedi.   

Panelin organizasyonunu gerçekleştirdiği için Bingöl Müftüsü Mecit Can’a teşekkür ederek sözlerine devam eden Prof. Dr. Çapak, “İstanbul Üniversitesinin üç tane kıymetli hocası bugün yanımızdalar. Bugün üçünden güzel bir şekilde istifade edeceğimizi düşünüyorum. Programımız hayırlara vesile olsun” diye konuştu.

“Allah bize vahdet ve tevhid toplumunu oluşturmayı nasip etsin”

Konuşmasında birlikte yaşamanın önemine vurgu yaparak devam eden Prof. Dr. Çapak, “Biliyorsunuz Peygamber Efendimiz erdemli bir toplum oluşturabilmek için çalıştı. Bize düşen Hazreti Peygamberin örnekliğini takip etmek, Onun örnek alabilmek. Ancak ne yazık ki İslam dünyasının içerisinde bulunduğu durum, hiç de O’nu örnek alabildiğimizi göstermiyor. Farklı tarafta yer alan insanlar, Allah-u Ekber nidalarıyla birbirlerini öldürebiliyor ve din adına karşılıklı olarak birbirlerine zarar verebiliyor. Aileleri mahvedebiliyor, çocuklara öldürebiliyorlar. Burada bir sorun var. Demek ki Hazreti Peygamberin örnekliği yok. Ben vahdeti, birliği, bir arada olmayı sağlıklı bir bedene benzetiyorum. Eğer bütün organlar uyum içerisindeyse, beden sağlıklı ise hiçbir problem yok demektir. Toplum içerisinde reaksiyon halinde olan bir takım sıkıntılar göze çarpıyor ise vahdet gerçekleşmemiş, birlik gerçekleşmemiş demektir. Dolayısıyla yapılması gereken şey, kendimize gelmek, özümüze dönmektir. Bu kendimizi yeniden ihya etmekten geçer. Eğer kendimize gelmez, bilinçli olmaz, İslam’ı iyi bilmez, Hazreti Peygamberi de örnek almaz isek; O’nun oluşturduğu, örnek olduğu vahdet toplumunu devam ettiremeyiz. Allah bize vahdet ve tevhid toplumunu oluşturmayı nasip etsin” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Çapak’ın konuşmasının ardından Prof. Dr. M. Mahfuz Söylemez, Prof. Dr. H. İbrahim Bulut ve Doç. Dr. Hakan Olgun birer konuşma yaptı.