ARA
LANGUAGE

HABERLER

YKS ÖNCESİ SINAV KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

18-19 Haziran tarihlerinde yapılacak olan ve Bingöl’de yaklaşık 15 bin öğrencinin gireceği Yükseköğretim Kurumları Sınavı öncesinde Sınav Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak başkanlığında yapılan toplantıya Bingöl Belediye Başkanlığını temsilen Başkan Yardımcısı Yaşar Demir, Vali Yardımcısı Muhammet Deniz Kılınç, İl Emniyet Müdürü Ali Canpolat, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Gökhan Şahin, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Übeyit Döner, İl Milli Eğitim Müdürlüğünü temsilen Müdür Yardımcısı Yusuf Tokuş ve İl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Gündoğdu katıldı.

Bu hafta sonu yapılacak olan üniversite giriş sınavı öncesinde sınav güvenliği ve sınav uygulamalarına dair koordinasyon kurulu toplantısı yapıldı. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak başkanlığında yapılan toplantıda; sınav öncesinde, sınav esnasında ve sınav sonrasında alınacak tedbirlere dair kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri ile istişarede bulunuldu.

18 Haziran günü sabah YKS 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), 19 Haziran günü sabah 2. Oturum olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve aynı gün öğleden sonra ise 3. Oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) yapılacak.

Sınav güvenliği ve ulaşım için alınan önlemler

Koordinasyon kurulu toplantısında alınan kararlara göre; Cumartesi-Pazar günleri sınavlardan önce 08-10.00 saatleri ile sınavlardan sonra 12.00-14.00 saatleri arasında şehir içi servis sayısı artırılacak. Sınava girecek öğrencilerin kimliklerini kaybetmeleri halinde sınav günleri saat 07.00 ile 10.00 arasında Nüfus Müdürlüğü açık olacak ve öğrenciler geçici kimlik belgesi alarak sınava girebilecek. Bütün sınav binaları sınavdan önce hijyen ve temizlik kurallarına dikkat edilerek hazır hale getirilecek. Sınav günleri öğrencilerin rahat bir şekilde binalarına ulaşabilmeleri için şehrin birçok noktasında trafik ekipleri görev alacak ve yol kontrolleri sağlanacak. Ayrıca sınav günleri sınav binalarına yakın olan bölgelerdeki tüm inşaat çalışmaları da sınav süresince durdurulacak.

Öğrencilerin ve ailelerin dikkat etmesi gerekenler

Sınav günleri yoğunluk oluşmasını önlemek amacıyla okul binalarının bahçelerine aileler alınmayacak; üniversite kampüsündeki binalarda ise aileler kampüse girebilecek fakat sınav binalarının yakınlarına aileler alınmayacak. Üniversite kampüsüne Elazığ yolu üzerindeki nizamiyeden, Recep Tayyip Erdoğan Mahallesi güzergahında bulunan girişten ve Meslek Yüksek Okulu Binasında bulunan kapıdan giriş sağlanabilecek. Böylelikle üniversite kampüsündeki binalara üç farklı yerden giriş sağlanabilecek. Öğrencilerin sınava girebilmek için geçerli sayılan bir kimlik ve sınav giriş belgelerini bulundurmaları gerekecek. Öğrenciler sabah oturumları için saat 10.00’dan itibaren, öğleden sonraki oturum için ise 15.30’dan sonra binaya alınmayacak.

“Tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum”

Sınav güvenliği toplantısı sonrasında toplantıya dair konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, tüm öğrencilerin bir yıl boyunca büyük bir özveri ile çalıştığına dikkat çekerek; “Uzun ve yorucu bir çalışma dönemi bu hafta sonu tamamlanmış olacak. Aileler de öğrencileri ile beraber bu zorlu süreci geçirdiler. Sınava girecek olan tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum. Tabi bu sınav, hem ilimiz için hem Türkiye geneli için oldukça büyük bir sınav. İlimizde yaklaşık 15 bin öğrenci sınava girecek. Sınavın güvenli ve rahat bir şekilde tamamlanabilmesi için herkesin elinden geleni yapması gerekir. Bizler de sınavın daha rahat ve sorunsuz bir şekilde tamamlanması için ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımız ile her türlü tedbiri aldık.” dedi.