ARA
LANGUAGE

Kurumsal Kimlik Kılavuzu

Logo Dosya Tipi
JPG
JPG
JPG
JPG
JPG
PNG
JPG
JPG
JPG
JPG
JPG
PNG
ENG-PNG
ENG-PNG
ENG-PNG
ENG-PNG
PNG
PNG

BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ LOGO TASARIMININ ANLAMI
Tasarım çalışmasında, Bingöl şehrinin doğal güzellikleri çıkış noktasını oluşturken sembolik imgeler ile anlam zenginleştirilmiştir.

RENK: Logonun illüstratif amblemi kırmızı ve beyaz, logotayp ise koyu gri renktedir. Kale Tepesi ardından gün doğumunun en güzel gözlemlendiği şehir olan
Bingöl’de; güneşin kor gibi ışıyarak kıpkırmızı bir gökyüzüne doğmasından dolayı logo rengi olarak “kırmızı” seçilmiştir. Kırmızı renk aynı zamanda; beyaz renk ile olan birlikteliği sonucu bayrağımızın rengini de vurgulamaktadır.

FİGÜRLER: Logonun ilk bakıştaki genel imgesi; doğan bir güneşi göstermektedir. Gün doğumu, yeni başlangıçlar, geniş bir vizyon ve yükselmeyi sembolize etmektedir.

Şifalı suları ve krater gölüyle de ünlü olan Bingöl’ün bu özelliğini vurgulamak amacıyla, güneşin suya düşen yansıması 3 çizgi ile stilize edilmiştir. Bu stilize yansıma, aynı zamanda sürülmüş bir tarlayı da sembolize ederken üniversitemizin tarım ve havza alanındaki ihtisas çalışmalarına vurgu yapmaktadır. Tarla imgesi aynı zamanda bereketi de sembolize etmektedir.

Amblemde dağ ve dağ ile bütünleşmiş kanatlanan bir kuş figürü bulunmaktadır. Bingöl, 168 çeşit göçmen kuşun konaklama ve üreme sahasıdır. Düşünsel anlamda ise kanatlanan kuş; yükselmek, ilerlemek ve açık bir zihni sembolize etmektedir. Kanatlanan kuş figürü aynı zamanda açık bir kitap imgesini de çağrıştırırken eğitimi, bilimi ve hakikati vurgulamaktadır.